Borçlar Hukukunda Güncel Gelişmeler Paneli

Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Borçlar Hukuku’nda Güncel Gelişmeler adlı bir panel düzenledi. Birbirinden önemli hukukçu ve öğretim görevlilerin katıldığı panelde 2012’de yeniden güncellenen Borçlar Hukuku Kanunu ve genel avukatlık mesleği hakkında birçok tavsiye verildi.

Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Büyüksağış’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte ilk olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden gelen Prof. Dr. Hasan İşgüzar söz aldı. İşgüzar 2012 yılında yeniden düzenlenen 6098 sayılı Borçlar Hukuku Kanunu’nun detaylarını öğrenciler ile paylaştı. 6098 sayılı kanundaki yeni düzenlemeler ile işletmelerde yaşanacak tehlike sorunları ve gayrimenkullerde yaşanan sorunların büyük ölçüde azaldığının altını çizdi.

Aile Konutu Ve Diğer Eşin Rızası

Prof. Dr. Hasan İşgüzar konuşmasında 6098 sayılı yasa ile gelen aile konutu ve diğer eşin rızası yeniliğinden bahsetti. Özellikle boşanmalarda kadının mağdur olmaması için büyük bir önem arz eden bu yeniliğin detaylarını öğrenciler ile paylaştı. 

Hukukta Arabuluculuk Konusu

Uzun yıllardır avukatlık mesleğini devam ettiren Av. Mehmet Kaya öğrencilere hukukta arabuluculuk bilgilerini paylaştı. Özellikle mesleğe yeni başlayacaklar için birçok önemli tavsiye veren Kaya öğrencilere somut olaylar üzerinden çözülen Yargıtay kararlarını incelemeleri gerektiğini vurguladı. Kaya her zaman avukatların güçlü bilgilere ve donanıma sahip olmalarının gerekliliğini ifade etti.

Baro-Üniversite İş Birliği

Son olarak Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan söz aldı. Hukukun politik bir kavram olduğunu ve her zaman söyleyecek bir sözünüzün olması gerektiğini ifade eden Balkan öncelikle sistemin avukatlara bakışının değişmesi için çalışılması gerektiğini vurguladı. Stajyer avukatlık şartlarının iyileştirilmesi için ortaklaşa bir çalışma içinde yer alınması gerektiğini ifade etti. Son olarak Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdem Büyüksağış ise ilerleyen dönemlerde üniversite-baro ilişkisini arttırarak ortak projeler geliştirileceğinin altını çizdi.