Mühendislik Dalında Birinciler ABÜ

Dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri arasında 37. sırada, Avrupa’da ise 10. sırada yer alan Rönesans Holding, üniversite öğrencilerine yönelik “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” konseptiyle mimarlık ve mühendislik alanında yarışma düzenledi. Bu sene düzenlenen yarışmada üniversitemiz öğrencileri mühendislik dalında birinciliği elde ederken, ikinciliği ODTÜ, üçüncülüğü ise Uludağ Üniversitesi aldı. 

Birincilikle dönen öğrencilerimizden Mehmet Safa Karahan, öğrencilik yıllarında bu gibi yarışmaların, projelerin içinde olmanın büyük bir fırsat ve deneyim olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bizim bu fırsatı değerlendirmemiz gerekiyordu. Yarışmayı ilk gördüğümde ‘bu yarışmaya katılmalıyız ve kazanmalıyız’ dedim. Zor ve stresli bir hazırlık süreci oldu. Detaylı araştırmalar yaptık, yeni fikirler üretmeye çalıştık. Çok güzel bir deneyim oldu benim için, çok şey öğrendim. Emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyorum. Böylesine büyük bir yarışmada Türkiye’nin en iyisi olabilmek gerçekten gurur verici.”

Diğer şampiyon öğrencimiz Mustafa Ekicim ise, “Aylardır yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamak gerçekten çok gurur verici.” diyerek şunları söyledi: “Takım ruhunun ve birlikte çalışmanın bize nasıl başarılar getireceğine tanık olduk ve bu sevinci hep birlikte yaşadık. Bu başarıyı gerçekleştireceğimize canı gönülden inanan hocamız Yrd. Doç. Dr. Beste Çubukcuoğlu’na, takım arkadaşlarıma ve biz genç mühendis ve mimar adaylarını sürdürülebilir tasarımlara yönlendiren Rönesans Holding’e teşekkür ederim.”

Hüseyin Özer: “Ekipçe kazandığımız bu anlamlı başarının heyacanını ve mutluluğunu yaşıyorum. Yarışma boyunca gösterdiğimiz üstün çaba ve performanstan dolayı ekip arkadaşlarıma ve desteklerini esirgemeyen, her zaman bize yardımcı olan hocamıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca hayati öneme sahip olan sürdürülebilirlik konusuna verdiği önemden dolayı Rönesans ailesine  çok teşekkür ederim.”

“Bir başarı yakalayabilmek için büyük çaba sarf eder insan, tüm gücüyle ve tüm inancıyla o zorlu mücadelede ilerlemek ister.” diyen bir diğer şampiyon öğrencimiz Müge Develier, duygularını şu cümlelerle paylaştı: “Bu süreç de aynen böyle oldu benim için. Böyle büyük bir projede yol zorluydu, engebeliydi ve uzundu; ama ne şanslıyız ki o yolda bize ışık tutan gücümüz oldu! Bu üniversitede olmak, bu fırsatları yakalamak, böyle akademisyenlerden eğitim alıyor olmak projeye atılmak için en büyük şansımızdı. Bize inanan herkese teşekkür ederim.”

Birinciliğin sahiplerinden Farzona Abidova ise, tüm arkadaşları sömestr tatilindeyken kendileri aralıksız bu proje üstünde çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Proje çalışma zamanı finaller ile de üst üste geldi. Çok zorlu bir süreçti. Bu kadar çalıstığımıza değdi diye düşünüyorum. Sürdürülebilirlik kavramı Türkiye için önemli bir kavram bence ve bu süreçte yer almak da bizim için inanılmaz bir deneyimdi. Çok mutluyuz. Bize yardımcı olan sevgili hocamız Yrd. Doç. Dr. Beste Çubukcuoğlu, değerli takım arkadaşlarıma, üniversitemize ve üniversite çalışanlarımıza teşekkürü borç bilirim.”

Proje Danışman Hocası Yrd. Doç. Dr. Beste Çubukcuoğlu, öğrencilerimizin yaklaşık 3 ay süren zorlu bir hazırlık maratonunda tam bir ekip çalışması örneği gösterdiklerini ifade etti. Çubukcuoğlu, “Günümüzde büyük önem kazanmaya başlayan sürdürülebilirlik kavram ve uygulamalarını en iyi şekilde öğrenmiş olan öğrencilerimiz bu bilgilerini proje hazırlık aşamasında en iyi şekilde sergileyerek Rönesans Holding’te staj imkanı ve para ödülü ile başarılarını taçlandırmışlardır” sözleriyle düşüncelerini paylaştı. 

Öğrencilerimiz 5 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen gala gecesine katılarak ödüllerini aldılar.

Ekip Üyeleri: 
Mustafa Ekicim (İnşaat Mühendisliği)
Hüseyin Özer (İnşaat Mühendisliği)
Mehmet Safa Karahan (İnşaat Mühendisliği)
Müge Develier (Mimarlık)
Farzona Abidova (Mimarlık)
Proje Danışman Hoca: Yrd. Doç. Dr. Beste Çubukçuoğlu (İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi)