Yrd. Doç. Dr. Hilal KAZAN / Bilgisayar Mühendisliği

İlköğretimi Bursa’da, liseyi İzmir Fen Lisesi’nde, lisansını İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde okuyan bölümümüzün gezgin hocası Hilal Kazan, lisans 3. sınıftayken bir dönem İsveç’deki Uppsala Üniversitesi’nde Erasmus değişim öğrencisi olarak okumuş, yine aynı yıl yaz stajını New York’daki Sloan Kettering kanser enstitüsünde yapmıştır. Lisansdayken seçmeli olarak aldığı biyoloji ve biyoinformatik derslerinde ve yaz stajı sırasında bilgisayar biliminin moleküler biyolojideki problemlere uygulanabileceğini görmüş ve lisans sonrasında da bu alanda araştırma yapmaya karar vermiştir.  

Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını bu kez biraz daha uzaklarda, Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde yapmıştır. Doktorası sırasında başka araştırmacılarla beraber geliştirdikleri  ve proteinlerin RNA’larda nerelere bağlandığını bulan yöntemler Nature, Nature-Biotechnology ve PLoS Computational Biology gibi prestijli dergilerde yayınlanmıştır. Ayrıca, doktorası sırasında İngiltere-Cambridge’deki Microsoft Research’de araştırma yapmıştır. Bu araştırma sırasında Manchester Üniversitesi’nden doktorlarla beraber astım hastalığında genetik ve çevresel etmenlerin etkileşimi üzerine çalışmıştır. Bu deneyim üniversite dışındaki araştırma kurumları hakkında fikir edinme olanağı tanımıştır.

Doktorayı bitirdikten sonra Kanada’nın soğuğuna daha fazla dayanamayıp soluğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde almıştır. Kendisinin ve eşinin boş vakitleri nadiren kesiştiğinde bu kez yakın şehirlerde de olsa doğa gezileri yapmayı sevmektedir.