Abü’de Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Sempozyumu

Abü’de Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Sempozyumu gerçekleşti

Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi günümüzde büyük önem arz eden kentsel dönüşüm ve imar barışı gibi konularla ilgili olarak Kentsel Dönüşüm ve Hukuk başlıklı bir sempozyum gerçekleştirdi. Sempozyumun ilk günü Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, ikinci günü ise Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Sempozyumun açılışında ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel açılış konuşmaları gerçekleştirdi. Siyaset, hukuk ve iş dünyasının önemli isimlerinin katıldığı sempozyumun birinci oturumunda Kentsel Dönüşümün Gereklilikleri ve Toplumsal Kazanımları başlıklı bir otumu gerçekleşti. ABÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Nizamettin Aktay oturum başkanı olduğu oturumda Engin Okudan, Süleyman Kocabaş ve  Ahmet Küçükler  görüşlerini paylaştı.

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Karşılaşılan İdari ve Cezai Sorunlar

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Sempozuyumu’nun ilk gün ikinci oturumunda ise Kentsel Dönüşüm Sürecinde Karşılaşılan İdari ve Cezai Sorunlar tartışıldı. Akdeniz Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya’nın oturum başkanı olduğu sempozyumda, Prof. Dr. Zehreddin Aslan ‘İdare Hukuku Açısından Kentsel Dönüşüm Meselesi,’ Dr. Öğretim Üyesi İnanç İşten ‘İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu’ ve Danıştay Üyesi Hasan Önal ‘Danıştay Kararları Işığında Kentsel Dönüşüm’ başlıklı konular hakkında bilgi verdi. Soru cevabın ardından ilk gün sona erdi.

Kentsel Dönüşüm Kaynaklı Hukuki Sorunlar

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Konferans Salonu’nda düzenlenen ikinci günde ilk olarak Kentsel Dönüşüm Kaynaklı Hukuki Sorunlar tartışıldı. Prof. Dr. Fikret Eren’in oturum başkanı olduğu sempozyumda Prof. Dr. Emrehan İnal ‘Riskli Yapı’, Prof. Dr. Veysel Başpınar ‘Kentsel Dönüşüm Kanunu çerçevesindeki Mülkiyet Hakkının İhlali’ Prof. Dr. Etem Saba Özmen ‘Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliğine Yönelik Eleştiriler ve Çözüm Önerileri’ başlıklı konular hakkında bilgi verildi. Sempozyumun son oturumunda ise ‘Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Kaynaklı Sorunlar başlığı tartışıldı. Prof. Dr. Lale Sirmen’in oturum başkanı olduğu sempozyumda Prof. Dr. Mustafa Alper Gümüş’ Yargıtay Kararları Işığında Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yüklenicinin Temerrüdü Sebebiyle Arsa Sahibinin Sözleşmeden Dönmesi’ Prof. Dr. Etem Saba Özmen ‘Yargıtay Uygulaması Çerçevesinde Avans Tapu Sorunu’ son olarak Doç. Dr. Melek Bilgin yüce ‘Yüklenicinin Adi Yazılı Şeklinde Üçüncü Kişilere Sattığı Bağımsız Bölümlere İlişkin Tespitler’ başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.  Soru cevabın ardından kapanış konuşmaları gerçekleştirildi.