ARAŞTIRMA ALANI KISA TANIMI:

 Yeni nesil kablosuz sistemlerin etkin yönetimi ve kontrolü için üstesinden gelinmesi gereken üç temel tasarim sorunu vardir: (i) heterojen ve etkilesen kablosuz ag yapilarinin es-varligi, (ii) basarimi eniyileyen, dayanikli ve ölçeklenebilir algoritmalarin bulunmasi ve (iii) yüksek hizda veri erisimi gereksinimi. 

Bu ve benzeri tasarim sorunlari, IS-95 gibi geleneksel kablosuz ag yapilari için gelistirilmis klasik haberlesme ve sinyal isleme yöntemlerinden daha gelismis yeni nesil haberlesme tekniklerini gelistirmemizi gerektirmektedir. Mesela, kendi iletisim gücünü korumanin yaninda, 4G ve ötesi kablosuz aglar yakin mesafede bulunan diger kablosuz aglara neden olduklari sinyal girisiminin bilincinde olarak veri hizini enbüyültmelidirler. Bu yeni tasarim kisiti ortaya çikan güç eniyileme ve spektrum paylasim problemini degistirir. Bu duruma ek olarak, yakin gelecekte on milyonlarca femto-hücre ve bilissel radyo kullanicinin hem kendi aralarinda hem de dikkatlice planlanmis makro hücre ile minimum koordinasyon gerektirecek sekilde ortaya çikip/kaybolup, dinamik olarak zaman içinde sinyal girisimini arttiracaklari/azalticaklari öngörülmektedir. Bu öngörü bize basarimi eniyileyen dayanikli ve ölçeklenebilir yeni nesil haberlesme algoritmalarinin bulunmasinin ve gerçeklenmesinin önemini göstermektedir. Son olarak, 4G ve ötesi kablosuz aglarin her zamankinden daha yüksek (düsük devingenli ortamlar için 1 Gbit/sn ve yüksek devingenli ortamlar için 100 Mbit/sn) veri hizlarini ve her türlü IP-servisini desteklemeleri gerekmektedir. Bundan dolayi, belli adalet kriterlerini karsilamanin yaninda, kisitli haberlesme kaynaklari mobil kullanicilar arasinda veri hizlarini enbüyültmek için en iyi sekilde dagitilmalidir, ki bu 1990’li yillarda gelistirilmis olan geleneksel Isaret-Girisim-Ve-Gürültü-Oranini (SINR) esitleyen haberlesme tekniklerinin kesinlikle kapsami disindadir. Kablosuz Haberlesme ve Uyarlanir Sinyal Isleme Grubu gelismekte olan kablosuz sistemlerin etkin yönetimi ve kontrolü için bu yeni tasarim sorunlarini ele almaktadir. Grubumuz bilisim kuramini, modern haberlesme kuramini, matematiksel eniyileme kuramini, algoritmalari, sinyal isleme tekniklerini, karmasik ag kuramini, stokastik tasarim ve istatiksel çikarim tekniklerini içine alan temel ve uygulamali arastirma problemleri üzerine odaklanmaktadir. 

DESTEKLENEN ARAŞTIRMA PROJELERİ: 

Ağ ve Sinyal Girişim Geometrisinin Gizli Dinamiklerini Anlayarak Yeni Nesil Kablosuz Ağların Analizi ve Tasarlanması (2012-2016, €100K, Avrupa Birliği Bilimsel Araştırma Kurumu) 

Gelecek Nesil Kablosuz Haberleşme Sistemleri için Dinamik Radyo Kaynak İdaresi ve Tahsisi (2012-2015,¨330K , Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)

ÖĞRETİM ÜYELERİ: 

Hazer İNALTEKİN

Fatih ŞENEL

SEÇİLMİŞ YAYINLAR:

H. Inaltekin, “Gaussian approximation for the wireless multi-access interference distribution,” IEEE Trans. Signal Process., cilt 60, sayı 11, Kasım 2012. 

H. Inaltekin and S. V. Hanly, “Optimality of binary power control for the single cell  Uplink,” IEEE Trans. Inf. Theory, cilt 58, sayı 10, Ekim 2012. 

E. Nekouei, H. Inaltekin and S. Dey, “Throughput scaling in cognitive multiple access networks with power and interference constraints,” IEEE Trans. Signal Process., cilt 60, sayı 2, Şubat 2012.

H. Inaltekin, M. Chiang, H. V. Poor and S. B. Wicker, “Selfish random access over wireless channels with multipacket reception," IEEE J. Sel. Areas in Commun., cilt 30, sayı 1, Ocak 2012.