1. Manuel Fokometre: Gözlük camlarının ve kontakt lenslerin sferik ve silindirik diyoptrilerini, silindirik camların aks yönlerini, prizmaların diyoptrileri ile taban yönlerini belirlemek için kullanılan manuel ölçüm cihazıdır.

2. Dijital Fokometre: Gözlük camlarının ve kontakt lenslerin sferik ve silindirik diyoptrilerini, silindirik camların aks yönlerini, prizmaların diyoptrileri ile taban yönlerini belirlemek için kullanılan dijital ölçüm cihazıdır.

3. Eltaşı: Geçmişte gözlük camlarının şekillendirilerek gözlük çerçevesine montajı amacıyla kullanılan ancak günümüzde daha çok aktarma ve çapak alma gibi görevlerde tercih edilen cihazdır. 

4. Faset Matkap: Faset gözlük modellerinde çerçeve yuvalarının açılması için kullanılan manuel bir cihazdır.

5. 3D Matkat: Faset gözlük modellerinde çerçeve yuvalarının açılması için kullanılan otomatik bir cihazdır.

6. Nilör Kanal Açma: Nilör çerçevelerde misinanın yerleşeceği kanalın açılmasında kullanılan cihazdır.

7. Isıtıcı: Gözlük çerçevelerinin ısıtılarak şekillendirilmesine olanak sağlayan alettir.

8. Polisaj cihazı: Özellikle faset çerçevelerin kenarlarının parlatılması için kullanılan bir cihazdır.

9. Ultrasonik Temizleyici: Ultra ses dalgaları ile gözlük çerçevelerinin temizlenmesinde kullanılan alettir.

10. Otomatik Cam Kesme Makinesi: Sektörde çeşitli özelliklerde otomatik cam kesme makinesi bulunmakla birlikte optisyenlik laboratuvarında, otomatik merkezleme özelliğini içinde barındıran kapalı, nilör ve faset çerçevelere uygun kesim yapma özelliğine sahip otomatik cam kesme makinesi yer almaktadır. Kullanıcı talebine göre kesim modu seçilebilen sektörün geneline hitap eden otomatik cam kesimi yapan bir cihazdır.