IFS ONLINE STAJ SİSTEMİ ve STAJ İŞLEMLERİ  HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Değerli Öğrencilerimiz,

Mühendislik Fakültesi staj işlemlerinde, 2020-Bahar dönemi itibariyle online sisteme geçilmiştir. Staj yönergesi de 2020-Haziran itibariyle güncellenmiş ve Endüstri Mühendisliği staj iş akış belgesi yeniden oluşturulmuştur. Bu belge ise, online staj sistemi olan IFS sisteminin ( https://IFS.antalya.edu.tr ) nasıl kullanılacağını anlatmak ve sizlerden gelen sorulara cevap vermek için hazırlanmıştır.

Tüm öğrencilerimizin, Mühendislik Fakültesi Staj Yönergesini, Staj İş Akışını ve burada sunulan bilgileri bildiği kabul edilmektedir.  (https://ubs.antalya.edu.tr - yönergeler)

Staj Öncesi Yapılacak Hazırlıklar Nelerdir?

Staj yapacak öğrenci, staj yerini bulup, bölümdeki staj komisyon başkanını veya bölüm staj sorumlusunu bilgilendirip stajının başlatılması için gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür.

Öğrenci, bulduğu staj yerinin online staj sistemini (IFS’yi) kabul edip/etmediklerini öğrenmelidir. Eğer staj yeri IFS sistemini kabul etmiyor ise öğrencinin  aşağıdaki linkden staj onay formunu doldurması gerekmektedir.

https://antalya.edu.tr/tr/fakulte-ve-enstituler/muhendislik-fakultesi/dokumanlar

 

Staj Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Staj yeri, IFS sistemini kabul ediyor ise staj kaydının yapılması için öğrencinin bölüm staj sorumlusuna doğum tarihi ve staj başlangıç/bitiş tarihleri ile birlikte iletmesi gereken bilgiler şunlardır;

FİRMA BİLGİLERİ

FİRMA STAJ SORUMLUSU BİLGİLERİ

Kurumun Adı

Staj Sorumlusunun İsmi, Soyismi

Kurum Türü (Özel Şirket, Devlet, Diğer)

Staj Sorumlusunun Ünvanı

Kurumun Sektörü  (Üretim, İmalat, Diğer)

Dil

Telefon

Staj Sorumlusunun Telefonu, E-mail Adresi

Web Adresi

Departman Adı

Kurumun Adresi

Haftalık Çalışma Günü (5 / 6):

 

Öğrenci yukarda istenilen bilgileri ilettikten sonra IFS sisteminde staj kaydı, bölüm staj sorumlusu tarafından oluşturulur. IFS sisteminde staj kaydı oluşturulduktan sonra sistem otomatik olarak hem staj yeri sorumlusuna mail atar hem de üniversitenin insan kaynaklarına SGK girişinin yapılması bilgisini verir.

Sistem, staj sorumlusuna sisteme giriş yapabileceği bilgileri gönderir. Bu gönderilen mail, stajın bölüm tarafından onaylandığı anlamına gelir. Üniversite tarafından -SGK giriş belgesi harici- herhangi bir belgenin staj yerine verilmesi gerekmez.

Staj Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Staj başladıktan sonra, öğrenci IFS sistemine kullanıcı bilgileri ile girebilir. Öğrenci sisteme ilk defa giriyor ise öğrenci numarası hem kullanıcı adı hem de şifresidir. Öğrenci daha sonra şifresini değiştirebilir. Öğrenci, 4 adet haftalık staj raporunu IFS sistemi üzerinden doldurur ve stajı bitirir.

Staj Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Öğrenci, IFS sisteminden 4 haftalık staj raporunu, staj bittikten en geç bir hafta içerisinde doldurup, staj yeri sorumlusuna stajını onaylatması gerekmektedir. Staj yeri sorumlusu, stajı onayladıktan sonra; staj, bölüm tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Bu belge Endüstri Mühendisliği Bölümü Staj Komisyonu Üyeleri tarafından hazırlanmıştır.  Sorularınız için Endüstri Mühendisliği Bölümü Staj Komisyonu Üyeleri ile  iletişime geçebilirsiniz. (Komisyon üyelerinin iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.)

Endüstri Mühendisliği Bölümü Staj Komisyon Üyelerine Nasıl Ulaşırım?

2022 EM Staj  < 2020iestaj@antalya.edu.tr