AIU Delegasyonu MUNTR 2017'de Üniversitemizi Temsil Etti

Geçtiğimiz 6-10 Mart 2017 tarihleri arasında NATO, Birleşmiş Milletler Türkiye ve Türk Hava Yolları sponsorluğunda Model Birleşmiş Milletler Derneği tarafından gerçekleştirilen MUNTR 2017 (Model United Nations Turkey) organizasyonunda, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Hukuk bölümleri öğrencilerimizden oluşan 20 kişilik bir delegasyon ile üniversitemiz temsil edildi. 

2005 yılından bu yana yılda bir kez düzenlenen organizasyonun bu yılki teması ‘uyum ve farklılıklar’ üzerineydi. Side/Antalya’da gerçekleşen organizasyona birçok farklı ülke ve kıtadan 700’ün üzerinde delege katılım gösterdi. Bu yıl Side’de 5 yıldızlı bir otelde gerçekleşen MUNTR, GA-1:DISEC, GA-3:SOCHUM, NATO, Futuristic Security Council (2022), UNHCR, UNCOPUOS, The Philadelphia Convention ve The Supreme Court of United States olmak üzere 8 farklı komitenin simülasyonları yapılarak delegeler tarafından 5 gün boyunca temsil edildi.

13 Yıldır Türkiye’de Olan Model Birleşmiş Milletler Nedir?
MUNTR, MBMD (Model Birleşmiş Milletler Derneği) tarafından organize edilen ve her yıl katılımcı sayısı artan, dünyada da prestijiyle anılan bir konferanstır. Öğrenciler kendilerine atanan ülkeleri farklı komitelerde temsil etmek üzere konferansa katılım göstererek gerçek Birleşmiş Milletler atmosferini içeriden bir gözle deneyimleme fırsatı bulmaktadırler. 2008 yılında kurulan dernek, Türkiye’de MUN aktivitelerini yaygınlaştırma ve öğrencilere bu deneyimi yaşatma amacı gütmektedir. Gerek sponsorları gerekse akademik ve organizasyon takımıyla 13 yıldır Türkiye’de etkin faaliyet göstermektedir.

Antalya Bilim Model United Nations Society (AIMUN) Hakkında
Yrd. Doç Dr. Nermin Aydemir danışmanlığı ile ve Uluslararası İlişkiler öğrencileri Gökberk Keskin, Mehmet Devrim, Ayşe Beyza Gürlü; Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Tarık Keçeli ve Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencisi Göktuğ Taş tarafından kurulan AIMUN topluluğu üç senedir ABU’da Birleşmiş Milletler konseptiyle dünyanın gündeminde yer alan sorunları ve gelişmeleri uluslararası bir yaklaşımla tartışarak tüm öğrencilerle diplomatik bir düşünce ortamı oluşturmakta.
Aşağıdaki linkte öğrencilerimizin konferansta geçirdikleri zamanı anlatan videoyu bulabilirsiniz.
YouTube da izlemek için tıklayınız