Muhammed İzzet Ünal

Ben Benginur Aki. Antalya Bilim Üniversitesi Endüstri ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden 2017 yılında mezun oldum. Üniversite sonrası, Aptiv adlı firmada 2 yıl Üretim Planlama ve Kontrol Mühendisi olarak çalıştıktan sonra master için Milano'ya geldim. Şuanda Politecnico di Milano Üniversitesinde Management Engineering Master programına devam etmekteyim.

 

 Bölüm tercihimde kişiliğim çok etkili oldu. Bölümü okurken daha da çok farkettim ki bir endüstri mühendisi olarak doğmuşum. Her bir derste, kulüp çalışmalarımızda ve sosyal hayatımda çok faydasını gördüğüm bir bölüm okudum. Derslere zevkle katıldım ve hiçbir zaman sınavları geçeyim yeter diye düşünmedim. Öyle ki teorik dersleri bilinçsizce  hayatımda uyguladığımı keşfettim. Dolayısıyla yaşadığım zorluklar da hep bölümün cilvesi olarak geldi bana, yorulduğumda pişman olmadım. Çünkü sürekli ilerlemeyi ve geliştirmeyi öğrendik. Sadece sistemler için değil hayatımızda da aynı prensipleri  uygulamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

Bölüm dersleri konusunda ne zor ne kolay diyebilirim. Hepimizin yer yer zorlandığı zamanlar oldu. Bu sadece bizim bölüme özel de değil üstelik. Hangi bölüm seçilirse seçilsin herkes çalışmayı ve biraz da zorlanmayı göze almalı. Bizim okulun en sevdiğim yanı hocalarımızla olan ilişkimiz. Hiç tereddüt etmeden hocama ulaşabileceğimi bilerek çalışmak kadar güzel bir his yok. Çünkü her tökezlemenizde bir destek bulacağınızı biliyorsunuz. İyi niyetine ve fikirlerine güvenebileceğiniz hocalarla hem okul hem özel hayat her konuda fikir alışverişi yapabileceğiniz bir ortamımız vardı ve hala var. Başka bir üniversitede okurken bile hocalarımla ilişkim hala aynı, bu bağı hissedebilmek çok önemli. Ve tabi ki hocalarımızın bu bağı

 

 Antalya bence Dünya'nın en güzel şehri.. Tekrar yaşamayı çok isterim açıkçası. Antalya öğrencilere sosyal anlamda birçok seçenek sunuyor. Hem kişisel gelişim hem hobi anlamında insanın kendini rahatlıkla geliştirebileceği bir şehir. Trafik yoğunluğu ve her yer bina streslerinden uzak sadece yürüyerek keyif alabileceğiniz birçok lokasyona sahip ve insanı dinlendiriyor. Şuan Milano gibi güzel bir şehirde olmama rağmen hala aklımda Antalya var :) Bu konuda şüphesi olanlara rahatlıkla söyleyebilirim ki Antalya yaşamak isteyeceğiniz en güzel şehirlerden biri olacaktır. 

 

Üniversitemizin Ingilizce eğitimi kesinlikle büyük bir avantaj. Bugün şartlarında ingilizce bir seçenek değil, ayırt edici bir faktör bile değil. Firmalar zaten çok iyi ingilizce bildiğinizi varsayıyor, kullanmanız gerekmeyecek olsa bile ingilizce yoksa piyasada görünmez sayılabilirsiniz. Açıkçası ben hazırlık sınıfına sıfır gelmiştim. Yeni üniversite sınavından çıkmış olmanın da etkisiyle hiç çalışmadım o yıl. Derslerimiz çok interaktifti ve oyun oynar gibiydik. Sene sonunda nasıl olduğunu bilemediğimiz bir şekilde hepimiz şakır şakır ingilizce konuşuyorduk. Tabii ki kerameti iyi planlanmış bir eğitim programı ve ekosistem kurulmasıydı. Bizi ingilizce konuşmaya mecbur bıraktılar :) Oyunlarda yabancı arkadaşlarla grup olduğumuzdan derdimizi ingilizce anlatmak zorundaydık. Hocalarımız yabancıydı ki Türk hocalarımız bile asla Türkçe konuşmazlardı. Hiç ekstra çaba sarfetmeden bölümü hiç zorlanmadan ingilizce okumuş olmak hala hayret veriyor :) Ama son kez tekrar edeyim hiçbir şey teaadüfen olmuyor tabii ki. Derste verilen ödevler, sunumlar ve projeler bizleri bugüne hazırladı. Yine olsa bin kere daha hazırlık okumak isterim :) 

Benginur AKI

Ben Miray TOKA, 2015 yılında Antalya Bilim Üniversitesi’nde tam burslu olarak Endüstri Mühendisliği bölümüne başladım ve Haziran 2020’de mezun oldum. Endüstri Mühendisliği’ni mezun olduğum lisemdeki danışman hocamın yönlendirmesi ile araştırarak tercih ettim. 5 yıl süren eğitim hayatımda %100 İngilizce eğitim ile birlikte İngilizcemi geliştirdim ve ek olarak Almanca ve Rusça temellerimi oluşturdum. Bölümüme uygun olarak aldığım derslerin ve tamamladığım stajların yanı sıra kendi bölümüm dışındaki bölümleri tanıyarak ve 2. Sınıfta okulun sağladığı yandal programına başvurarak Ekonomiden yandal eğitimi aldım. Bu süreçte bölüm hocalarımın sağladığı yakınlık ile çekinmeden sorularımı sorarken, sıkıntılarım ile ilgili yardım aldım ve onlarla sohbet ettim. Okulun Antalya’da olması, hemen yanında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin ve aynı zamanda Liman Bölgesi’nde bulunan yurt dışı bağlantılı firmaların da varlığı ile bölüme yönelik stajlarımız ve ileride mesleki yönelim açısından bölümün uygulamalı olarak görülebilmesi için güzel bir fırsat.

Yeni mezun bir Endüstri Mühendisi olarak öncelikli hedefim öğrendiğim teorik bilgilerin ve staj deneyimlerimin üstüne koyarak kendimi alanımda geliştirebileceğim, üretim sektörünü ayrıntıları ile analiz edebileceğim ve kariyerimi ilerletebileceğim iyi bir meslek sahibi olmak. Devamında ise yüksek lisansa başvurarak lojistik alanına yönelerek uzmanlaşmayı istiyorum.

Endüstri Mühendisliği’ni tercih ettiğim için mutluyum çünkü hayatla iç içe olan, farklı bakış açıları kazandıran, vizyon genişleten ve önü açık bir bölüm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miray TOKA