Antalya Bilim Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak, bana sadece akademik anlamda değil, kişisel ve profesyonel gelişimimde de büyük faydalar sağladı. Üniversite yıllarım boyunca T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve T.C. Kemer Kaymakamlığı'nda staj yapma fırsatım oldu. Bu stajlar, aldığım teorik bilgileri pratiğe dönüştürme açısından büyük avantaj sağladı. Özellikle Bakanlığa bağlı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Başkanlığı'nda ihracat, AB projeleri ve yeşil mutabakat konularında edindiğim bilgiler, şimdi ihracat sorumlusu olarak çalıştığım pozisyonda karşıma çıkıyor ve bu bilgileri kullanabilmek bana büyük mutluluk veriyor. Mezun olur olmaz bir firmada ihracat sorumlusu olarak işe başlamam, bu stajlar, Bölümümde aldığım eğitim ve önceki iş deneyimlerimin birleşimi sayesinde mümkün oldu. Ayrıca, Avrupa Birliği tarafından düzenlenen insan hakları ve Çekya'da dezenformasyon konulu projelere katılma şansım oldu. Bu sayede Üniversitede öğrendiklerimi pekiştirip uygulayabileceğim ortamlarda bulundum. Her hocamızın farklı öğretme teknikleri olsa da hepsinin ortak noktası, iyi bir insan olmamızı ve ne yaparsak yapalım en iyisini yapmamız gerektiğini vurgulamalarıydı. Bu süreçte kazandığım tecrübeler, okula yeni gelecek öğrencilere ilham verebilir ve onlara gelecekteki kariyer yolculuklarında ışık tutabilir.

 

                                                                                              İpek Cinokur / 2024 Mezunu

Antalya Bilim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okumak benim için inanılmaz derecede zenginleştirici bir deneyim oldu. Müfredat, küresel meselelere benzersiz bakış açıları sunarak ve uluslararası ilişkilerin karmaşık dünyasında gezinmek için gerekli analitik becerileri bizlere kazandırarak meydan okuyucu ve öğrencilerin ilgisini çekici şekilde tasarlanmıştır. Her öğretim üyesinin kendine has bir öğretme yöntemi vardır ve hepsi farklı alanlarda uzmandır. Dolayısıyla, bilgilerini birleştirdiğinizde kapsamlı ve sağlam bir eğitim deneyimi ortaya çıkar. Öğrenimim sırasında Romanya'nın Bükreş şehrindeki Bükreş Üniversitesi'nde Erasmus değişim programına katılma ve Antalya'daki Kazakistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nda staj yapma fırsatım oldu. Bölümümü birincilikle ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ni üçüncülükle bitirmekten onur duyuyorum. Hocalarımızın hem dersler sırasında hem de dışında öğrencilerle her türlü konuyu tartışmaya açık olması, bu deneyimi gerçekten özel kılıyor. Buradaki öğrenimimin sadece derslere gidip geri dönmekle ilgili olduğunu hiç hissetmedim; hocalar her öğrenci için farklı yaklaşımlar bularak programın ve derslerin sadece size özel tasarlanmış gibi olmasını ve kendinizi özel hissetmenizi sağlıyor. Onların rehberliği sayesinde, yüksek lisans eğitimi için İtalya'nın önde gelen üniversitelerinden University of Bologna, University of Sapienza in Rome ve University of Bocconi in Milan’a kabul edildim. Kazandığım bilgileri uygulamak için heyecanlıyım. Hocalarımıza ve Bölümümüze derin bir minnettarlık duyuyorum.

 

                                                                                   Jadyra Akmukhanova / 2024 Mezunu

 

Antalya Bilim Üniversitesi 2023 yılı Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olarak bu satırları yazarken hissettiğim gururu ne kadar anlatsam azdır. Antalya Bilim Üniversitesi’nde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra İtalya’da bulunan Padova Üniversitesi, Avrupa ve Küresel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı’na başvurdum ve kabul edildim. Başvuru ve kabul sürecinde hem lisans hayatımda aldığım eğitimin hem de bölümümüz akademisyenlerinden aldığım danışmanlığın büyük bir etkisi olduğunu itiraf etmeliyim. Bu kurumda aldığım kaliteli eğitim, güncel siyasi ve küresel meselelere bakış açımı zenginleştirdi. Öyle ki bu kurumda aldığım eğitim sayesinde “eleştirel” ve “analitik” bakış açısı yeteneğimi geliştirdim. Ayrıca burada birçok akademik becerimin geliştiğini söylemeliyim. Lisans hayatımdaki bu kazanımlarım, katıldığım birçok akademik faaliyette kendini gösterdi. Örneğin, lisans hayatımda yaptığım akademik egzersizler sayesinde daha sonra bir yayın yapma imkânı buldum ve akademik becerilerimi burada sergiledim. Tabii ki, bu kurumda verilen kaliteli akademik eğitimin mimarları Bölümümüzün akademisyenleridir. Onların sunduğu farklı bakış açıları ve uzmanlıkları, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında birçok konuda fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Ayrıca, her zaman verdikleri destekle ve danışmanlıklarıyla yanımızda olduklarını hissettiriyorlar. Bugünkü kazanımlarımı ve başarılarımı Antalya Bilim Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne ve yetenekli ve samimi akademik kadrosuna borçluyum. Burada geçirdiğim lisans hayatım için kendilerine teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunarım.

 

Oğuzhan Aksoy / 2023 Mezunu

 

Antalya Bilim Üniversitesi, bana bir diplomadan daha fazlasını sundu. Seçkin akademik kadrosu, kişiliğimi ve becerilerimi şekillendirmede önemli bir rol oynadı; bu da şu anki ve gelecekteki başarılarım için hayati önem taşımakta. Burada disiplinin başarıya giden anahtar olduğunu öğrendim. Analitik analiz konusunda entelektüel kapasitemi genişlettim ve pratik deneyim kazandım. Hocalarımın kişisel ilgi ve dikkatleri özellikle bahsedilmeye değer. Okulumdaki COVID sonrası eğitim döneminin ilk mezunu olarak, onların yol göstericiliği olmadan böylesi bir başarıya ulaşamayacağımı düşünüyorum. ABU'da çift lisans derecesi ve bir yan dal tamamladım, bu da bana disiplinler arası bir bakış açısı kazandırdı. Bu, şu anda dünyanın en prestijli iki üniversitesinde sürdürdüğüm çift anadal (MSc ve MPA) çalışmalarının önünü açtı. ABU'daki eğitimim süresince, hocalarımla birlikte bir akademik makale ve üç kitap bölümü yazdım. İki yıl boyunca yarı zamanlı olarak çalıştım. Ekonomi derecem için finans ofisinde bir yıl ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler derecem için Uluslararası Göç Sempozyumu'nda editör olarak çalıştım. Ayrıca hocalarımdan bir tanesinin TÜBİTAK projesinde araştırma asistanı olarak çalıştım. Amsterdam Üniversitesi'nde Erasmus stajı yapma fırsatına eriştim. Bugün nerede olduğumda ABU’daki gerek müfredat gerekse müfredat dışı faaliyetlerime teşekkür etmeliyim. 2023 yılında Cenevre Üniversitesi'nde programımı tamamladıktan ve Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ndeki stajımı bitirdikten sonra; şu anda, Çin Hükümet Bursu ile gelmeye hak kazandığım Çin’de, Tsinghua Üniversitesi’nde Sürdürülebilirlik ve Kamu Politikası çift yüksek lisans çalışmalarıma devam etmekteyim.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Gamze Kandemir / 2022 Mezunu

Antalya Bilim Üniversitesi'nin bir mezunu olarak, üniversitenin kariyerimi ve akademik başarılarımı şekillendirmede ne kadar etkili olduğunu anlatma fırsatı bulduğum için onur duyuyorum. Bu kurum, seçkin öğretim üyelerinin olağanüstü mentorluğu ve yönlendirmesiyle benim için güçlü bir lisans temeli sağladı. Burada geçirdiğim süre boyunca, Almanya'ya Erasmus Değişim Programı ve Kaliforniya-ABD Bursu gibi prestijli ödülleri kapsayan olanakları değerlendirme fırsatı bularak küresel bakış açımı ve liderlik becerilerimi geliştirdim. Bu deneyimler, Ruanda Dışişleri Bakanlığı'nda bir pozisyon, Oxford'da tam burslu bir Yüksek Lisans programı ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nda görev almam da dahil olmak üzere önemli fırsatların yolunu açtı. Ayrıca, bu üniversitede aldığım sağlam temel, doktora hedefimi sürdürmekte güçlü bir altyapıya sahip olmamı sağladı. Nitekim bu altyapı, Harvard'dan prestijli bir Başkanlık Bursu da dahil olmak üzere, uluslararası alanda doktora programları için en iyi üniversitelerin başında gelen yediden fazla eğitim kurumundan kabul almamı sağladı. Benim deneyimimin de gösterdiği gibi, Antalya Bilim Üniversitesi, büyümeyi, yeniliği ve küresel bir bakış açısını teşvik eden canlı bir eğitim ortamı sunma konusunda son derece etkili ve başarılı gözükmektedir. Disiplinlerarası yaklaşımı ve öğretim üyelerinin uzmanlığı onu bir bilgi merkezi haline getiriyor. Kendi kendine öğrenme, uluslararası bir ortam deneyimi yaşama ve kariyer gelişimini bir arada görmek isteyenler için Antalya Bilim üniversitesi benzersiz bir üniversite; Bir eğitim kurumundan daha fazlası, geleceğin liderleri için bir fırlatma rampasıdır.

Julius Kaliisa / 2020 Mezunu

 

Antalya Bilim Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde İtalya’da Pavia Üniversitesinde yüksek lisans programına başladım. Şu an tez aşamasındayım. Aslında yüksek lisans programı, üniversite hayatımda aldığım eğitimin kalitesini bana bir kez daha gösterdi. Siyaset Bilimi Departmanının bana kattığı bilgiler sayesinde ders içerikleri ya da akademik araştırmalar beni zorlamadı diyebilirim. Eğitimim sırasında SEPAM’da kısmi zamanlı çalışma imkânım oldu ve burada edindiğim deneyimler ve bölümün sunduğu Erasmus Stajı imkânı ile bu yıl İtalya’da bir profesörün yanında staj yapma imkânı yakaladım. Mezun oldum ancak hala okulumun bir parçası gibiyim çünkü akademisyenlerimizin desteğini hala hissediyorum. Haber aldıkları bütün staj ya da iş imkânlarını hala bizimle paylaşmaya devam ediyorlar. Kendimi şanslı görüyorum çünkü üniversite hayatım boyunca bana sundukları imkânlar sayesinde, ne istediğimi bilerek mezun oldum. Birbirinden donanımlı ve kaliteli akademik kadrosuyla, ABU Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünün beni geleceğe çok iyi hazırladığına inanıyorum.

                                                                                             

Fatma Nur Yürekli / 2020 Mezunu

 

 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde geçirdiğim vakit boyunca gerçekten zevk aldığım pek çok şey vardı. Bunlardan birincisi, özellikle lisans eğitimimin ikinci yarısında, derslerdeki çeşitlilikti. Birçoğu hakkında daha önce hiç düşünmediğim çeşitli konseptleri öğrenme imkânı bulabildim. Küresel meseleler hakkındaki düşünce ve anlayışlarımı genişletebildim. Bu kapsamda, değinmek istediğim bir diğer konu da akademisyenlerimizin ilgisiydi. Hocalarımdan aldığım bazı tavsiyeler gelecek hedeflerimi belirlememde oldukça yardımcı oldu. Tartışmaya dayanan derslerimizde veya ders dışında bir fincan kahve eşliğinde hocalarımızla çeşitli konularda yoğun sohbetler etme fırsatım oldu. Bu bölümü siyasetten hoşlanan ve münazara etmekten çekinmeyen herkese şiddetle öneririm.

Mezun olduktan sonra, uluslararası bir okulda öğretim asistanı ve özel ihtiyaç eğitimcisi olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda lisansüstü eğitim programlarına başvuru sürecindeyim. Antalya Bilim Üniversitesi’nde ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçirdiğim süre için gerçekten minnettarım.

Betesayda Bezabeh /  2019 Mezunu

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak, dünyanın nasıl işlediğine dair geniş bir perspektif ile donatılmış olmak ve kendi fikir ve kararlarını geliştirmek anlamına gelmekte. Öğrenci olarak, sadece küresel bir siyaset anlayışı elde etmekle kalmadığımızı, aynı zamanda seçkin akademisyenlerimiz ve misafir konuşmacılarımız tarafından sunulan çeşitli konu ve seminerlerin keyfine varabildiğimizi hatırlıyorum. Ayrıca POLS bölümündeki hocalarımız da verdikleri sözleri yerine getiriyorlar. Her bir ders alanda uzmanlaşmış bir hoca tarafından düzenlenmekte. “Probleme dayalı öğrenme”, “sorgulamaya dayalı eğitim”, araştırma ödevleri gibi metotlar kullanılarak interaktif bir ortam sağlanmakta. Bölümün avantajlarından başka bir tanesi de fikir özgürlüğünün desteklenmesi. Sınıflar öğrenciler için kendilerini açıkça ifade edebilecekleri, yapıcı bir şekilde soru sorabilecekleri ve tartışabilecekleri bir ortam bulmakta. Bu ise hem profesyonel hem kişisel olarak durumları analiz etme yeteneklerini geliştirmek imkânı sağlıyor. Tüm bu özellikler Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünü meraklı öğrencilerin, günlük meselelerle uğraşırken titiz davranan biri olabilmesi ve onları çevreleyen dünyaya karşı farkındalıklarının yükselmesi için en iyi yer yapmaktadır.

Siyaset Bilimi bölümünden lisans derecemi aldıktan sonra, Brüksel’de Avrupa ve Uluslararası Yönetişim alanında yüksek lisans yaptım. Şu an Amsterdam’da bir şirkette çalışmaktayım. Bulunduğum pozisyon ayrıntıları kavramayı, etkin müzakere becerilerini ve topluluk önünde konuşmayı gerektirmekte. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bu becerileri kazanmamda yardımcı oldu.

Younes Ait Said /     2019  Mezunu

 

Benim adım Beyza. Antalya Bilim Üniversitesi'nin ilk mezunlarından biriyim. Üniversite başvuruları sırasında bölüm hocalarının profillerine baktım. Tüm öğretim üyelerinin yurt dışında deneyimlerinin olduğunu ve çok başarılı üniversitelerden mezun olduklarını fark ettim. Bu yüzden Antalya Bilim Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumayı tercih ettim. Eğitimimi İngilizce olarak yapabildim ve değerli öğretim üyeleri tarafından dersler aldım.

Üniversite yıllarımda Londra ve Amsterdam'da çeşitli uluslararası programlara katıldım. Müfredat hayatımda evrensel düzeyde dersler aldım ve müfredat dışı hayatımda çok kültürlü deneyimler kazanma şansım oldu. Fakülteden onur derecesi ile mezun oldum. Daha sonra yüksek lisansıma Sabancı Üniversitesi'nde devam ettim. Yüksek lisansım sırasında Romanya ve Almanya'da gönüllülük projelerine katılabildim. İngilizcede çok akıcı oldum. Halen Almanca becerilerimi geliştiriyorum. Çalışkan ama şanslı bir genç kadındım ve böylesine uluslararası bir geçmişe sahip olabildim.

Dil becerilerim nedeniyle profesyonel kariyerime şu anki işimde Dış Ticaret Müdürü olarak başladım. Profesyonel hayatımın yanı sıra, zamanımın bir kısmını diğer çalışkan ve azimli genç kadınlara İngilizce becerilerini geliştirmeleri için ayırıyorum. Güçlü Kızlar Vakfında gönüllü İngilizce öğretmeniyim ve genç kadınları desteklemekten mutluluk duyuyorum. Akademik ve erken Profesyonel deneyimlerimi paylaşmayı düşünmeniz, ayırdığınız zaman ve özveri için teşekkür ederim.

                                                                                                   Ayşe Beyza Gürlü / 2017 Mezunu

 

 

Antalya Bilim Üniversitesini seçme sebeplerimden en önemlisi uluslararası bir üniversite olmasıdır. Üniversitenin uluslararası düzeyde olması öğrencilerin olaylara ve kişilere farklı açılardan bakabilmesini sağlıyor. Farklı milliyetlerden, farklı kültür ve dile sahip insanlarla aynı ortamda okuma fırsatınız oluyor.

Okulun uluslararası özelliği dışında hazırlık bölümünün ve bölüm profesörlerinin düzeyleri siz okula başladığınız andan itibaren ve eğitim süreci içerisinde de sizi etkilemeye devam ediyor. Hazırlık bölümünde sadece bir yıl içerisinde İngilizcemin çok güzel bir şekilde ilerlemesi ve İngilizce konuşur ve  yazar hale gelmem de üniversiteyi daha da çok sevmeme neden oldu.

Üniversitenin ilk yıllarında yaz tatillerinde bir dönem Rixos The Palm Dubai’de staj yapma imkânım oldu. Sonraki süreçte Amsterdam’da üç ay Amsterdam Üniversitesinde bir projeye dahil olma imkanı buldum. Şu anda Rixos Headquarters Turkey’de Sales & Contracting bölümünde çalışmaktayım.

                                                                                                          Elif Dede / 2017 Mezunu