Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde geçirdiğim vakit boyunca gerçekten zevk aldığım pek çok şey vardı. Bunlardan birincisi, özellikle lisans eğitimimin ikinci yarısında, derslerdeki çeşitlilikti. Birçoğu hakkında daha önce hiç düşünmediğim çeşitli konseptleri öğrenme imkânı bulabildim. Küresel meseleler hakkındaki düşünce ve anlayışlarımı genişletebildim. Bu kapsamda, değinmek istediğim bir diğer konu da akademisyenlerimizin ilgisiydi. Hocalarımdan aldığım bazı tavsiyeler gelecek hedeflerimi belirlememde oldukça yardımcı oldu. Tartışmaya dayanan derslerimizde veya ders dışında bir fincan kahve eşliğinde hocalarımızla çeşitli konularda yoğun sohbetler etme fırsatım oldu. Bu bölümü siyasetten hoşlanan ve münazara etmekten çekinmeyen herkese şiddetle öneririm.

Mezun olduktan sonra, uluslararası bir okulda öğretim asistanı ve özel ihtiyaç eğitimcisi olarak çalışmaya başladım. Aynı zamanda lisansüstü eğitim programlarına başvuru sürecindeyim. Antalya Bilim Üniversitesi’nde ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne geçirdiğim süre için gerçekten minnettarım.

Betesayda Bezabeh /  2019 Mezunu

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak, dünyanın nasıl işlediğine dair geniş bir perspektif ile donatılmış olmak ve kendi fikir ve kararlarını geliştirmek anlamına gelmekte. Öğrenci olarak, sadece küresel bir siyaset anlayışı elde etmekle kalmadığımızı, aynı zamanda seçkin akademisyenlerimiz ve misafir konuşmacılarımız tarafından sunulan çeşitli konu ve seminerlerin keyfine varabildiğimizi hatırlıyorum. Ayrıca POLS bölümündeki hocalarımız da verdikleri sözleri yerine getiriyorlar. Her bir ders alanda uzmanlaşmış bir hoca tarafından düzenlenmekte. “Probleme dayalı öğrenme”, “sorgulamaya dayalı eğitim”, araştırma ödevleri gibi metotlar kullanılarak interaktif bir ortam sağlanmakta. Bölümün avantajlarından başka bir tanesi de fikir özgürlüğünün desteklenmesi. Sınıflar öğrenciler için kendilerini açıkça ifade edebilecekleri, yapıcı bir şekilde soru sorabilecekleri ve tartışabilecekleri bir ortam bulmakta. Bu ise hem profesyonel hem kişisel olarak durumları analiz etme yeteneklerini geliştirmek imkânı sağlıyor. Tüm bu özellikler Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünü meraklı öğrencilerin, günlük meselelerle uğraşırken titiz davranan biri olabilmesi ve onları çevreleyen dünyaya karşı farkındalıklarının yükselmesi için en iyi yer yapmaktadır.

Siyaset Bilimi bölümünden lisans derecemi aldıktan sonra, Brüksel’de Avrupa ve Uluslararası Yönetişim alanında yüksek lisans yaptım. Şu an Amsterdam’da bir şirkette çalışmaktayım. Bulunduğum pozisyon ayrıntıları kavramayı, etkin müzakere becerilerini ve topluluk önünde konuşmayı gerektirmekte. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü bu becerileri kazanmamda yardımcı oldu.

Younes Ait Said /     2019  Mezunu

 

Antalya Bilim Üniversitesi’ni (ABU) tavsiye etmek için oldukça iyi nedenlerim bulunmakta. Hocalarımın yardımları sayesinde Almanya'ya Erasmus Değişim Programına gittim. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde Liderlik ve Uluslararası İş birliği Bursunu kazandım. Halihazırda Ruanda Dışişleri Bakanlığı'nda çalışıyorum. ABU’daki dört yılımın heyecanlı ve dinamik olduğunu söylemek doğru olacaktır. Antalya Bilim Üniversitesi, uluslararası yönü, harika bir akademik altyapı sunması, sosyal çevresi ile parlak bir kariyer için imkanlar sağlayan üstün bir kurum. Bölüm disiplinler arasıdır. Bölümdeki akademisyenler yüksek lisans ve doktora derecelerini John Hopkins, Londra Ekonomi Okulu ve Bilkent gibi prestijli üniversitelerden almıştır.  Antalya Bilim Üniversitesi öğrenmek, uluslararası bir deneyim kazanmak ve kariyer gelişimi için istekli olan öğrenciler için doğru bir adres.

Julius Kaliisa /    2019    Mezunu  

 

 

Antalya Bilim Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Aynı yıl içinde İtalya’da Pavia Üniversitesinde yüksek lisans programına başladım. Şu an tez aşamasındayım. Aslında yüksek lisans programı, üniversite hayatımda aldığım eğitimin kalitesini bana bir kez daha gösterdi. Siyaset Bilimi Departmanının bana kattığı bilgiler sayesinde ders içerikleri ya da akademik araştırmalar beni zorlamadı diyebilirim. Eğitimim sırasında SEPAM’da kısmi zamanlı çalışma imkânım oldu ve burada edindiğim deneyimler ve bölümün sunduğu Erasmus Stajı imkânı ile bu yıl İtalya’da bir profesörün yanında staj yapma imkânı yakaladım. Mezun oldum ancak hala okulumun bir parçası gibiyim çünkü akademisyenlerimizin desteğini hala hissediyorum. Haber aldıkları bütün staj ya da iş imkânlarını hala bizimle paylaşmaya devam ediyorlar. Kendimi şanslı görüyorum çünkü üniversite hayatım boyunca bana sundukları imkânlar sayesinde, ne istediğimi bilerek mezun oldum. Birbirinden donanımlı ve kaliteli akademik kadrosuyla, ABU Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünün beni geleceğe çok iyi hazırladığına inanıyorum.

                                                                                             

Fatma Nur Yürekli / 2020 Mezunu

Benim adım Beyza. Antalya Bilim Üniversitesi'nin ilk mezunlarından biriyim. Üniversite başvuruları sırasında bölüm hocalarının profillerine baktım. Tüm öğretim üyelerinin yurt dışında deneyimlerinin olduğunu ve çok başarılı üniversitelerden mezun olduklarını fark ettim. Bu yüzden Antalya Bilim Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumayı tercih ettim. Eğitimimi İngilizce olarak yapabildim ve değerli öğretim üyeleri tarafından dersler aldım.

               Üniversite yıllarımda Londra ve Amsterdam'da çeşitli uluslararası programlara katıldım. Müfredat hayatımda evrensel düzeyde dersler aldım ve müfredat dışı hayatımda çok kültürlü deneyimler kazanma şansım oldu. Fakülteden onur derecesi ile mezun oldum. Daha sonra yüksek lisansıma Sabancı Üniversitesi'nde devam ettim. Yüksek lisansım sırasında Romanya ve Almanya'da gönüllülük projelerine katılabildim. İngilizcede çok akıcı oldum. Halen Almanca becerilerimi geliştiriyorum. Çalışkan ama şanslı bir genç kadındım ve böylesine uluslararası bir geçmişe sahip olabildim.

               Dil becerilerim nedeniyle profesyonel kariyerime şu anki işimde Dış Ticaret Müdürü olarak başladım. Profesyonel hayatımın yanı sıra, zamanımın bir kısmını diğer çalışkan ve azimli genç kadınlara İngilizce becerilerini geliştirmeleri için ayırıyorum. Güçlü Kızlar Vakfında gönüllü İngilizce öğretmeniyim ve genç kadınları desteklemekten mutluluk duyuyorum. Akademik ve erken Profesyonel deneyimlerimi paylaşmayı düşünmeniz, ayırdığınız zaman ve özveri için teşekkür ederim.

                                                                                                   Ayşe Beyza Gürlü / 2017 Mezunu

 

 

Antalya Bilim Üniversitesini seçme sebeplerimden en önemlisi uluslararası bir üniversite olmasıdır. Üniversitenin uluslararası düzeyde olması öğrencilerin olaylara ve kişilere farklı açılardan bakabilmesini sağlıyor. Farklı milliyetlerden, farklı kültür ve dile sahip insanlarla aynı ortamda okuma fırsatınız oluyor.

               Okulun uluslararası özelliği dışında hazırlık bölümünün ve bölüm profesörlerinin düzeyleri siz okula başladığınız andan itibaren ve eğitim süreci içerisinde de sizi etkilemeye devam ediyor. Hazırlık bölümünde sadece bir yıl içerisinde İngilizcemin çok güzel bir şekilde ilerlemesi ve İngilizce konuşur ve  yazar hale gelmem de üniversiteyi daha da çok sevmeme neden oldu.

               Üniversitenin ilk yıllarında yaz tatillerinde bir dönem Rixos The Palm Dubai’de staj yapma imkânım oldu. Sonraki süreçte Amsterdam’da üç ay Amsterdam Üniversitesinde bir projeye dahil olma imkanı buldum. Şu anda Rixos Headquarters Turkey’de Sales & Contracting bölümünde çalışmaktayım.

                                                                                                          Elif Dede / 2017 Mezunu