POLS öğrencileri daha önceki yıllarda hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çeşitli kurumlarda stajlarını tamamlayarak WIL 391 ve WIL 491 derslerini aldılar.

Kamu sektöründe staj yapılan kurumlara örnek olarak Sayıştay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı (Stratejik Araştırmalar Merkezi- SAM) , Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kütahya Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Muratpaşa Kaymakamlığı, Datça Kaymakamlığı, Aksu Kaymakamlığı, Şişli Kaymakamlığı verilebilir.

Öğrencilerimiz özel sektörde YAYSAT,Magvet Gettinge Group, Tureks Turunç Madencilik, AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş, Frekans Makine, DESPAK Tarım Ürünleri Ltd.Şti, AKDEM Textile, Migros, SUNNY – ATMACA ELEKTRONİK, Hillside Beach Club gibi son derece farklı alanlarda çeşitli kurumlarda deneyim kazanma olanağı yakaladılar.

Sadece yurtiçi değil yurtdışı üniversitelerde ve araştırma kurumlarında stajlar da Bölüm onayı ve gözetimi çerçevesinde değerlendirilmektedir. Hem yabancı öğrencilerimiz hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimiz yurt dışında Centre for Migration Research – ZMF (Zentrum für Migrationsforschung), Austria; Ministry of Finance in Republic of Ingushetia (MINFIN of the Russian Federation); Institute of Migration and Ethnic Studies, University of Amsterdam; Nigerian Immigration Service gibi kurumlarda yaz dönemi stajlarını tamamlamışlardır.

 

Sena Muş (Dışişleri Bakanlığı, Stratejik Araştırmalar Merkezi- SAM)

Dışişleri Bakanlığı'nda geçirdiğim staj dönemi sadece 1 ay sürmesine rağmen yıllar sonra bile bana sağladığı iletişim ağlarıyla birlikte benim için harika bir deneyimdi. Okulda edindiğimiz teorik bilgilerin sahada nasıl uygulamaya konulduğunu bir büyükelçiden dinlemek istiyorsanız sizin için de doğru adres! Alanında uzman kişilerin verdiği eğitimler ve çeşitli kurumlara düzenlenen ziyaretlerle bir ülkenin dış politikasının nasıl şekillendiğini, size verilen araştırma konuları ve yapılan deneme sınavlarıyla da sizin bu süreçte yer alabilme potansiyelinizi görebilmenizi sağlayan eşsiz bir fırsat. Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen geleceğin diplomat adayları ise hem hayatınıza yeni bakış açıları katacak hem de bu süreçte Ankara'nın müzelerini sizinle birlikte gezecekler :)

Süeda Göçmen (AKDEM Textil)

Ben stajımı bir tekstil firmasının pazarlama departmanında yaptım. Burada farklı ülkelerden müşterilerle diyalog kurma imkanı buldum. Uluslarası fuarlara gönderilecek kumaşların hazırlanması aşamasında bulundum. Ancak çok aktif bir rolüm olmadığı için stajımın çok verimli geçtiğini söyleyemem. Buna rağmen burada staj yapmak önümde akademiden başka seçeneklerin de olduğunu görmemi sağladı.

Rümeysa Tekin (Frekans Makine)

Ben stajımı bir makine fabrikasının dış ticaret departmanında yaptım. Makineler ve dış ticaret hakkında pek bir bilgim yoktu ama ihracat ve ithalat gibi şeylere ilgim olup olmadığını anlamamı sağladı. Fakat ders olarak dış ticareti tam olarak öğrenmediğimiz için biraz zorlanmama rağmen müşterilerle iletişimde bir sıkıntı yaşamadım. Özellikle ileride ne ile uğraşmak istediğinize karar veremediyseniz kesinlikle size staj yapmanızı öneririm.