Antalya Bilim Üniversitesi Ev Sahipliğinde ELT Semineri Düzenlendi

Antalya Bilim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ELT (Enhancing Learning Through Effective Teaching) semineri düzenlendi.

Otel’de çevre üniversiteler ve kolejlerden birçok öğretmenin yoğun katılımıyla gerçekleştiridi. Seminerde her biri alanlarında uzman olan yerli ve yabancı üç konuşmacı katılımcılarla  buluştu. İlk olarak uzun yıllar Bilkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda mesleki gelişim koordinatörlüğü yapmış ve şu anda da Anatolian Training Institute (ATI) de kurslar koordinatörü Dr. Simon Phipps İngilizce’nin etkili öğretiminde öğrencinin öğrenme sürecini bilmenin öğretmenler açısından ne kadar önemli olduğunu belirtti. 

Dil öğretiminde öğretmenlerin önemi
Dr. Simon Phipps’ten sonra izleyicilere uzun yıllardır Türkiye’de İngilizce öğretimi alanında öğretmen eğitimi üzerine çalışmalar yapmış, şu anda da Sınav Kolejleri Mesleki Eğitim Birimi Koordinatörlüğü yapmakta olan Gülfem Aslan hitap etti. ‘Teaching with Mindfulness in Mind’ başlıklı konuşmasında Gülfem Aslan dil öğretiminde öğretmenlerin farkındalıklı bireyler olmalarının öğrencilerin öğrenmelerine katkılarından bahsetti. 

Kanıta dayalı öğrenme yöntemi
Gülfem Aslan’nın ardından Norwich Dil Eğitimi Enstitüsi’nde (NILE) akademik koordinatör olarak görev yapmakta olan Tony Prince dil öğretiminde kanıta dayalı (Evidence Based Teaching) bir yol takip etmenin öğretmene öğrencilerin ihtiyaçlarını belirleme ve de doğru öğretim tekniklerinin kullanılması açısından önemli veriler verdiğini belirtti. Konferans sonunda büyük beğeniyle dinlenen üç konuşmacıya Antalya Bilim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Kaplan teşekkür etti ve bu tür organizasyonların dil öğretimine, öğretmen gelişimine büyük katkıda bulunduğunu belirterek, önümüzdeki yıllarda da katılımcıları bu tür organizasyonlarla İngilizce öğretimi alanında önemli isimlerle buluşturmak istediklerini söyledi.