Antalya Bilim Üniversitesi (ABU) ailesi olarak Euhera GmbH ile iş birliğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Antalya Bilim Üniversitesi, uluslararasılaşma ve büyüme rotasını istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Antalya Bilim Üniversitesi ile Berlin merkezli EUHERA GmbH arasında, üniversite mezunlarına gelecekte Almanya'da yüksek ücretli iş fırsatları sağlayacak bir ortaklık anlaşması imzalandı.

EUHERA (Avrupa Sağlık Hizmetleri İşe Alım Ajansı) ve Antalya Bilim Üniversitesi arasındaki bu anlaşma ile sürdürülebilir bir bilgi aktarımıyla Türkiye ile Almanya arasında başarılı geleceğe istikrarlı bir köprü kurulmaya başlanmıştır. Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve EUHERA Denetleme Kurulu Başkanı Oliver Grundmann ve EUHERA Proje Geliştiricisi Güngör Poyraz 7 Ağustos'ta Antalya’da imzalanan ortaklık bildirgesi ile projenin ilk resmi adımı tamamlanmış bulunmaktadır.

Covid19 salgını nedeniyle 2021 yılının başından beri online olarak sürdürülen diyaloglar ve yoğun web konferanslarının ardından ağustos ayında Antalya Bilim Üniversitesi'nde ilk yüz yüze düzey toplantı gerçekleştirildi. ABU ve EUHERA arasındaki anlaşma ile 2022 yaz döneminden itibaren Türkiye çapında Almanca bilen sağlık çalışanlarına üç aylık oryantasyon eğitimi ile Almanya’da iş garantisi sunmaktadır. Bu program sayesinde aynı sektördeki Alman çalışanlar ile Türk çalışanlar eşit muamele ilkesi gereğince aynı ücretlendirme ve çalışma saat/koşullarında çalışacaklardır. Mesleki eğitime devam etme fırsatı bulunup bu fırsattan yararlanmak isteyen sağlık çalışanlarımız Alman çalışanlar için izin ve desteklerden yararlanacaktır.

Aynı zamanda Alman Federal Meclisi Üyesi olan Oliver Grundmann “EUHERA, en iyi partner arayışı Antalya Bilim Üniversitesi ile gerçekleşti. Yönetim ve öğretim kadrosu bir mükemmellik ruhu yansıtıyor, öğrenciler yüksek motivasyona sahip ve üniversite yönetimi cesur ve çığır açmaya kararlı. Hep birlikte zirveye ulaşacağız. " şeklindeki açıklamasıyla, daha fazla bilimsel iş birliğinin Türk-Alman ilişkilerini de güçlendireceğini ifade ediyor ve “Kıyıdan kıyıya bu Alman-Türk iş birliği benim için çok önemli" diye ekliyor.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ise “Türk – Alman bilimsel çalışmalarının yüzyılı aşkın bir geçmişi olduğunu ve Antalya Bilim Üniversitesi olarak bu geleneği devam ettirmek istemekteyiz. Sağlık Bilimleri Fakültemiz başta olmak üzere üniversitemizin ikinci öğretim dilini Almanca yapmayı hedeflemekteyiz. Güncel olarak üniversitemiz aracılığıyla Almanya'ya gidecek sağlık elamanlarına sadece bilimsel destek vermekle kalmayacağız, aynı zamanda onların Almanya'da kaldıkları süre boyunca yanlarında olacağız. Mesleki bilgilerinin sürekli eğitim yoluyla ilerlemesine EUHERA ve diğer Alman Partnerlerimizle birlikte katkıda bulunacağız. Bu partnerlerimizin arasında Alman Kızılhaç Teşkilatı, Üniversite Hastaneleri ve Alman sivil toplum kuruluşlarının yer alması, bizi de çok motive etmektedir." açıklamasında bulundu. Öte yandan ABU Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek konuşmasını tamamlarken "Almanya'dan öğrenci de beklediklerini onlara büyük bir memnuniyetle kapılarını açtıklarını" vurguladı.