VERİTABANI ADI ERİŞİM AÇIKLAMA
EBSCOHOST TUBİTAK - EKUAL  
Academic Search Complete TUBİTAK - EKUAL  
Applied Science & Business Periodicals Retrospective Index TUBİTAK - EKUAL  
Business Source Complete TUBİTAK - EKUAL  
DynaMed TUBİTAK - EKUAL  
Education Index Retrospective TUBİTAK - EKUAL  
Humanities & Social Sciences Index Retrospective TUBİTAK - EKUAL  
Medline TUBİTAK - EKUAL  
Emerald Premier eJournal TUBİTAK - EKUAL  
IEEE Xplore TUBİTAK - EKUAL  
Ithenticate TUBİTAK - EKUAL Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip üyelerimize kullanım hakkı verilmektedir.
JSTOR Archive Journal Content TUBİTAK - EKUAL Ayrıca 2.760 Açık Erişimli Kitap Barındırmaktadır.
Mendeley TUBİTAK - EKUAL  
Nature Journals All TUBİTAK - EKUAL 46 Dergiye Erişim Sağlanmaktadır.
Palgrave Macmillan Journals TUBİTAK - EKUAL 47 Dergiye Erişim Sağlanmaktadır.
Academic Journals TUBİTAK - EKUAL 40 Dergiye Erişim Sağlanmaktadır.
ProQuest Dissertations & Theses TUBİTAK - EKUAL  
Science Direct TUBİTAK - EKUAL  
Scopus TUBİTAK - EKUAL  
SpringerLink TUBİTAK - EKUAL  
Taylor and Francis TUBİTAK - EKUAL  
Turnitin Originality Check TUBİTAK - EKUAL Bu program için sadece akademisyenler adına hesap oluşturulabilmektedir.
Web of Science TUBİTAK - EKUAL  
Wiley Online Library TUBİTAK - EKUAL 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.
TUBİTAK-ULAKBİM Konularına Göre Bilgi Kaynakları TUBİTAK - ULAKBİM Fen Bilimleri ve Temel Bilimler, Beşeri Bilimler, İşletme-Ekonomi, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler
DergiPark Akademik TUBİTAK (e-Dergi) TÜBİTAK ULAKBİM tarafından akademik dergiler için Web üzerinden yayımlama hizmetinin yanı sıra elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemidir.
AMS Serbest Erişimli Elektronik Dergi 2 Adet
ANMED Serbest Erişimli Elektronik Dergi  
Art and Archaeology Technical Abstracts (AATA Online) Serbest Erişimli Elektronik Dergi Kültürel mirasın korunması konusundaki yayınların özetlerini içeren bir veri tabanıdır.
arXiv Serbest Erişimli Elektronik Dergi Fizik, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Sayısal Biyoloji, Kantitatif Finans ve İstatistik konularında açık erişim 875.424 e-dergiyi içermektedir. arXiv Cornell Üniversitesi Kütüphanesi, Simons Vakfı ve üye kurumlar tarafından finanse edilmektedir.
ASEE Serbest Erişimli Elektronik Dergi American Society for Engineering Education E- Dergi, Konferans Bildirileri- American Society for Engineering Education mühendislik teknolojileri konusunda eğitimi destekleyen, kar gütmeyen bir kuruluştur. 11 akademik dergi ve konferans bildirilerine ücretsiz erişim sağlamaktadır.
BioOne Serbest Erişimli Elektronik Dergi 13 adet
Cambridge University Press Open Access Serbest Erişimli Elektronik Dergi 380 den fazla peer reviewed akademik dergi
DOAJ (Directory of Open Access Jorunals) Serbest Erişimli Elektronik Dergi Birden çok disiplinde yayınlanan serbest erişimli dergilerin taranabilmesini sağlayan bir sitedir.
EDP Science Serbest Erişimli Elektronik Dergi Tam Metin Kimya, Mühendislik ve Teknoloji, Çevre Bilimleri, Sağlık, Yaşam Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Fizik ve Astronomi, Sosyal Bilimler, İnsan Bilimleri ve Ekonomi. 
Elsevier Serbest Erişimli Elektronik Dergi 63 adet
Elsevier (Ambargolu) Serbest Erişimli Elektronik Dergi 97 adet
EUDML Serbest Erişimli Elektronik Dergi Avrupa’da matematik konusunda yayınlanan  250 derginin arşivine ücretsiz erişim sağlamaktadır.
Free Medical Journals Serbest Erişimli Elektronik Dergi Sağlık bilimleri alanındaki yaklaşık 2000 adet dergiye tam metin erişim sağlar.
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Serbest Erişimli Elektronik Dergi  
International Electronic Journal of Algebra Serbest Erişimli Elektronik Dergi International Electronic Journal of Algebra'nın elektronik verisyonudur.
IOP Journal Serbest Erişimli Elektronik Dergi  
Mevzuat Dergisi Serbest Erişimli Elektronik Dergi Ocak 1998 den bu yana hizmet vermekte olan Mevzuat Degisi'nin elektronik versiyonudur.
Open Access Journals in Middle Eastern Studies Serbest Erişimli Elektronik Dergi Orta Doğu ve İslam çalışmalarını içeren 500’ün üzerinde açık erişim dergi listesini içermektedir.
Oxford Serbest Erişimli Elektronik Dergi 44 adet
Sayıştay Dergisi Serbest Erişimli Elektronik Dergi Üçer aylık dönemler halinde yayımlanan dergi, denetim, yönetim ve hukuk başta olmak üzere, sosyal bilimler alanındaki mesleki ve akademik çalışmalara yer vermektedir.
Türk Fen Eğitimi Dergisi (TÜFED) Serbest Erişimli Elektronik Dergi Türk Fen Eğitimi Dergisi'nin elektronik versiyonudur.
Türkiye Barolar Birliği Dergsi Serbest Erişimli Elektronik Dergi  
Türkiye Klinikleri Dergileri Serbest Erişimli Eektornik Dergi  
World Scientific Serbest Erişimli Elektronik Dergi 5 adet
YÖK Dergi Serbest Erişimli Elektronik Dergi  
BGA (Bilgi Güvenliği Akademisi) Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Bilgi Güvenliği konusundaki sunumlara ve dokümanlara erişim sağlamaktadır.
Biorwix Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Yaşam bilimleri konusunda yayınları içeren açık erişimli bir veritabanıdır. yaşam bilimlerindeki yayınlanmamış preprint’ler için ücretsiz bir çevrimiçi arşiv ve dağıtım servisidir. Kar amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kurumu olan Cold Spring Harbor Laboratory tarafından işletilmektedir.
Bizans Anıtları Fotoğraf Arşivi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Bizans Anıtları Fotoğraf Arşivi, Koç Üniversitesi Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi’nin (GABAM) İstanbul’daki Bizans anıtlarına ait bir dijijal fotoğraf arşivi oluşturma projesidir.
ChemID Plus-NIM Serbest Erişimli Elektronik Kaynak 350000 kimyasal bileşim hakkında bilgi alabileceğiniz bir veri tabanıdır.
Cherm Spider Serbest Erişimli Elektronik Kaynak 34 milyonun üzerinde kimyasal ve bileşene ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır.
Clinical Trials Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Klinik araştırmalar konusunda bilgiler içeren bir veri tabanıdır.
Cumhuriyet Dönemi Osmanlı Araştırmaları Bibliyografyası Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Osmanlılar hakkında
 Cumhuriyet Dönemi'nde yapılmış 
eserlerin bibliyograyası'dır.
David Rumsey'in Harita Koleksiyonu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Dünyanın en büyük harita kolleksiyonlarından Modern dönem haritalarına ilaveten; son 5 asra ait 67.000 civarında tarihî haritaya erişim sağlanmaktadır.
De Gruyter Open Access Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
ERIC - Education Resources Information Center Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Eğitim alanıyla ilgili çalışmalara, araştırma raporlarının vs. kaynakların künye bilgilerine ulaşabileceğiniz bibliyografik bir veri tabanıdır.
Espaceret Serbest Erişimli Elektronik Kaynak 90 Milyonun üzerinde patente ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır. Bu, dünya çapında 100 milyondan fazla patent belgesi ile ilgili verileri içerir.
Europeana Fotoğraf Koleksiyonu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak 2.259.444 fotoğrafın yer aldığı, konu, başlık ve bölgelere göre tarama yapılabilen fotoğraf kolleksiyonudur.
Gertrude Bell Arşivi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Osmanlı coğrafyasına ait fotoğrafların da yer aldığı kolleksiyondur. NewCastle Üniversitesi kütüphanesindeki bu arşivde 19. yüzyıl sonu ila 20. yüzyıl başında çekilmiş çok sayıda fotoğraf yer almaktadır.
II. Abdul Hamid'in Fotoğraf Arşivi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak ABD Kongre Kütüphanesindeki II. Abdülhamid'in fotoğraf arşivini dijital olarak yayınlanmaktadır. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başlarındaki Osmanlı coğrafyasından toplam 1823 fotoğraf/baskı erişim sağlanmaktadır.
Intechopen Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 3,224 e-kitaba ve 7 e-dergiye erişim sağlar.
International Music Score Library Project Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Müzik alanında temel bilgilere erişim sağlar.
ISI - Journal Serbest Erişimli Elektronik Kaynak ISI veri tabanlarında indekslenen dergilerin taranabilir listesine erişim olanağı sağlanmıştır.
Journal Abbreviation Sources Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Çeşitli bibliyografik kaynaklarda yer alan dergi adlarına ait kısaltma listeleri
Koç Üniversitesinin Dijital Koleksiyonu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Koç Üniversitesi kütüphanesinde bulunan 200'den fazla yazma eserin taranmış-dijital nüshasına erişm sağlanmaktadır.
NIT : Machiel Kiel'in Fotoğraf Arşivi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Fotoğraf arşivi: Hollandalı tarihçi ve mimari uzmanı Machiel Kiel Balkanları dolaşıp Osmanlı eserlerini tek tek fotoğraflamış (50-60'lar). Bu eserlerin bir kısmı bugün ya yok olmuş; ya da yok olmak üzere
Open AIREplus Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Disiplinlerarası yayınlara açık olarak erişebilen bir portaldır.
Orient Dijital Proje Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Berlin Devlet Üniversitesi'nin Orient Dijital projesi kapsamında taranmış 3441 Türkçe yazma eserlere erişim sağlanmaktadır.
Osmanlı Diplomatları : Brüksel'deki Imperial Legation'dan Mektuplar (1849–1914) Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Osmanlı devleti Brüksel elçiliği evrakı (1849-1914 dönemi). Yaklaşık 5000 belge erişilmektedir.
PRIME (Platononic Realms Interactive Mathematics Encyclopedia) Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Matematik ve matematiğin ilgili olduğu cebir, analiz, bilgisayar, ekonomi, geometri, fizik, istatistik, trigonometri gibi alanlarla ilgili terimlerin açıklamaları ve matematik alanındaki ünlü kişilerin biyografilerini içermektedir.
Pudmed Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
Rekabet Kurumu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
Resmi Gazete Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Ülkemizde Devletin yayın organı olan ve ve birçok resmî işlemin geçerliliğinin bağlandığı Resmi Gazeteni'nin elektronik versiyonudur.
TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Koleksiyonu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Sisteme; Kurum yayınları, araştırma raporları ve kurum uzmanlık tezleri, basılmış Meclis Araştırma Komisyonu Raporları, yasama/denetim faaliyetleri ile ilgili bildiri, makale, kitap, rapor vb. yayınlar yer almaktadır.
TBMM Milli Saraylar Kütüphanesi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
Tercüman Gazete Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Rusya'da Cedit hareketi kurucusu Gaspıralı İsmail Bey'in ünlü Tercüman gazetesinin tam koleksiyonuna erişim sağlanmaktadır.
TUBİTAK Destekli Projeler Veritabanı Serbest Erişimli Elektronik Kaynak TÜBİTAK destekli projelerin taranabildiği bir veri tabanıdır.
TÜBA - Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Doğa Bilimleri, Mühendislik, Sosyal Bilimler alanlarındadır.
Türkiye Bilimler Akademisi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
Türkiye Büyük Millet Meclisi Yayınları Açık Erişim Koleksiyonu Serbest Erişimli Elektronik Kaynak  
Venedik Devlet Arşivleri - Divenire Projesi Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Venedik devlet arşivlerinde bulunan toplam 2.022 Osmanlı belgesinin tamamına erişim sağlanmaktadır.
UNWTO Elibrary Serbest Erişimli Elektronik Kaynak UNWTO Elibrary, turizm ve ilgili konu alanlarını içeren Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) çevrimiçi bir hizmetidir.
292 kitaba ve 3 dergiye online erişilmektedir.
YÖK Tez Veritabanı Serbest Erişimli Elektronik Kaynak Üniversiteler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde hazırlanan yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerini tarayabilmenizi ve erişim izni olan tezlerin tam metnine ulaşmanızı sağlayan bir veri tabanıdır.
Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı E-Kitap Portalı Serbest Erişimli Elektronik Kaynak 80 adet kitap
DOAB (Directory of Open Access Books) Serbest Erişimli Elektronik Kitap Directory of Open Access Books (DOAB) veritabanı 224'den fazla yayıncıdan 8.700'i aşkın açık erişimli kitaba erişim sağlamaktadır.
Duke Üniversitesi Kütüphaneleri : Osmanlı-Türk Edebiyatı Serbest Erişimli Elektronik Kitap Duke Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki Osmanlıca 216 adet kitaba online erişm sağlanmaktadır.
Kaynakça.info (Türkiye Kaynakçası) Serbest Erişimli Elektronik Kitap Türkiye  Kaynakçası  veya  kaynakca.info,  konusu  Türkiye  olan  bir  araştırma,  öğrenme  ve  paylaşma ortamıdır.
Law Dictionary Serbest Erişimli Elektronik Kitap Hukuk alanında elektronik bir sözlüktür.
Martin Luther Üniversitesi Kütüphanesi Serbest Erişimli Elektronik Kitap Martin Luther Üniversitesi (Almanya) kütüphanesindeki Türkiye ile ilgili dijital erişime açık kitaplar bulunmaktadır.Hukuk alanında elektronik bir sözlüktür.
ODLIS - Online Dictionary for Library and Information Science Serbest Erişimli Elektronik Kitap Kütüphanecilik ve bilgi bilim alanındaki terimleri içeren bir sözlüktür.
Project Gutenberg - Free ebooks Serbest Erişimli Elektronik Kitap 54.000 kitaba tam metin erişim sağlar.
Scholarly Monography Series Serbest Erişimli Elektronik Kitap Disiplinlerarası konularda University of Michigan tarafından yayınlanmış akademik kitaplara tam metin erişim sağlar.
Stanford Encyclopedia of Philosophy Serbest Erişimli Elektronik Kitap Felsefe alanındaki bir ansiklopedidir.
TDV İslâm Ansiklopedisi Serbest Erişimli Elektronik Kitap Türkiye Diyanet Vakfı'nın hazırlattığı İslam Ansiklopedisinin erişimi sağlanmaktadır.Eserin 44. cildi bulunmaktadır.
The Adam Health Illustrated Encyclopedia Serbest Erişimli Elektronik Kitap The Adam Health Illustrated Encyclopedia'nın elektronik versiyınudur.
Treaty on European Union (Maastricht Treaty) Serbest Erişimli Elektronik Kitap "Treaty on European Union (Maastricht Treaty)" kitabının elektronik versiyonudur.
Turuz Dil ve Etimoloji Kütüphanesi Serbest Erişimli Elektronik Kitap Tebriz'den (İran) Hasan Bey Hadi'nin taranmış kitaplarına erişim sağlanmaktadır. Özellikle dil ve etimoloji alanında bir koleksiyondır.