Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim Abü'de

Antalya Bilim Üniversitesi Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim’i ağırladı. Antalya Bilim Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Azerbaycan’ın Dış Politikası’ adlı konferans veren Hazar İbrahim, Zeytindalı Harekatı’nda Türkiye’nin yanlarında olduğunu vurguladı.


Antalya Bilim Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Azerbaycan’ın Dış Politikası’ adlı konferansın açılış konuşmasını Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek yaptı. Yüksek “Sn. Hazar İbrahim ile birkaç kere görüşme fırsatı buldum. Aslında kendisi aileden birisi. Azerbaycan’a birkaç kez bulundum aynı Trabzon gibi, Rize gibi, Ankara gibi tüm Türkiye gibi sizi sıcaklığı ile karşılayan bir ülke. Azerbaycan Devleti dünden bugüne bizim en büyük dostumuzdur. Öte yandan ülkemizin son dönemde sürdürdüğü Zeytindalı Harekatı’na vermiş olduğu desteklerden dolayı ayrıca kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Zeytindalı Harekatını destekliyoruz

Antalya Bilim Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine ‘Azerbaycan’ın Dış Politikası’ konferans veren Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim sözlerine Türkiye’nin son dönemde yapmış olduğu Zeytindalı Operasyonu ile ilgili düşüncelerini aktarmakla başladı. Hazar İbrahim “Türkiye’nin sınır ötesine gerçekleştirdiği Zeytindalı Harekatı’nı destekliyoruz. Türkiye’ye ilk destek veren ülkelerden biri de Azerbaycan olmuştur. Bu vesile ile tüm şehitlerimize rahmet, ailelerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne baş sağlığı diliyorum” dedi. Göreve yeni başlayan Hazar İbrahim “Göreve alışma süresi gibi bir durum yaşamadım, burası benim öz memleketim gibidir. Bu nedenle alışma sorunu gibi bir problem yaşamadım” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu ile sürekli görüşüyoruz

Hazar İbrahim Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile güçlü bir diyaloglarının olduğunu belirtti. Çavuşoğlu “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sizin de bildiğiniz gibi Antalyalıdır. Kendisi ile sık sık görüşüyoruz. Güçlü bir dialoğumuz var. Kendisi Azerbaycan’a beş sefer düzenledi. Son olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un daveti üzerine, Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansı için yeniden Bakü’ye geldi. Ben de Türkiye’de Kars, Erzurum, Ankara, Iğdır gibi birçok ilde bulundum. Hepsinde de insanlar bizi çok güleryüzlü bir şekilde karşıladı. Kısacası Türkiye-Azerbaycan ilişkileri denildiği gibi ‘Bir Millet İki Devlet anlayışı üzerinden devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Güçlü devletler güçlü ekonomi ile oluşur

Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim “Türkiye artık bölgesinde hakim, güçlü bir devlet konumuna gelmiştir, Bizim de Azerbaycan olarak hedeflerimiz güçlü ordu, güçlü ekonomi ve güçlü dış politika’ minvalinde ilerlemektir. Eğer bu üçlüden bir tanesi eksik olduğunda dış politikanızın güçlü olması beklenemez. Öte yandan artık Azerbaycan için bölgesinde seviyeli ilişkiler ve bölgesel iş birliğini hedefleyen bir dış politika anlayışını hedefliyoruz. Tüm komşularımızla iyi ilişkiler geliştirerek öte yandan da ‘özünü güçlendiren’ bir politika ile ilerlemeyi hedefliyoruz. Eskiden sadece petrol ve doğalgaz ihracatının dışında bir ekonomik faaliyetimiz yokken şimdi üretim çeşitliliğimizi arttırıyoruz. Tarıma dayalı üretimde söz sahibi olmak istiyoruz” dedi.
 Son olarak Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türkiye-Azerbaycan olarak ortak bir üniversite kurmayı ve öğrenci değişim programları ile ‘iki devlet bir millet’ sloganını eğitim alanında da uygulanması gerektiğini söyledi.