'Ekmekten sonra eğitim, bir milletin en büyük ihtiyacı'

(Paul Richer)

Antalya Bilim Üniversitesi'nin temelini atarken üniversitemizin kısa bir süre içerisinde Türkiye'de ve yakın bölgelerde (Orta Asya, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar) ses getirecek, 2030 yılında ise dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alacak bir eğitim kurumu olması hedefiyle yola çıktık.

Sahip olduğu kültürel varlıkları ve doğal güzellikleri ile tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, turizmin başkenti Antalya'nın uluslararası düzeyde eğitim ve teknoloji olanakları sunan bir üniversiteye ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Antalya'nın ilk vakıf üniversitesi olan Antalya Bilim Üniversitesi ile doğu ve batı kültürleri arasında köprü görevi üstlenmeyi, eğitim düzeyinin özellikle bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında artırılarak sürdürülmesini ve nitelikli elemanların yetiştirilmesini ve aynı zamanda bölgenin ekonomik ve sosyal gündemini şekillendirmeyi hedefliyoruz.

Çağdaş bir öğrenim için gerekli yükseköğretim altyapısını sağlayan bilgi ve birikimimizi dünyanın önde gelen üniversitelerini inceleyerek, karşılıklı görüşmeler ve işbirliği anlaşmaları yaparak oluşturduk. Turizm alanında dünyada bir eğitim markası ve referans merkezi olmayı hedefleyen üniversitemiz, Türk gençlerinin olduğu kadar kültürel zenginlik olarak algıladığımız uluslararası öğrenciler tarafından da tercih edilen bir eğitim kurumu olmaya devam edecektir.

Uluslararası konferanslara da ev sahipliği yapan üniversitemizde kuracağımız araştırma merkezleri ve enstitülerle ileriye dönük istatistiksel modeller ve analizler oluşturmak, kaliteli araştırma çalışmalarını desteklemek hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu hedeflere ulaşma konusunda en büyük gücümüz, yurtdışındaki seçkin üniversitelerde doktora yapmış ve bilimsel çalışmalara imza atmış öğretim üyelerinden kurulu bir kadroya sahip olmamızdır.

Dünyadaki yenilikleri, gelişmeleri ve trendleri yakından takip edebilen, sorgulayan ve araştıran, üretken ve yaratıcı, ülkemizi uluslararası platformda en iyi şekilde temsil edecek, ahlaki değerlere ve toplumsal sorumluluklara duyarlı, başarılı bireyler yetiştireceğimize olan inancımız tamdır.

Fettah TAMİNCE, Mütevelli Heyeti Başkanı