Sevgili Öğrencilerimiz,

Antalya Bilim Üniversitesi bünyesinde yer alan Beslenme ve Diyetetik bölümü alanında uzman akademik kadrosu ile 2021 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların artması, yeterli ve dengeli beslenmenin bağışıklık sistemi üzerine olan güçlendirici ve koruyucu etkisinin öneminin benimsenmesi ile beslenme bilimine ve dolayısıyla Beslenme ve Diyetetik mezunlarına olan ilgi giderek artmaktadır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü olarak amacımız; yeterli ve dengeli beslenme ile toplum sağlığının yaşam boyu korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması amacıyla, uluslararası standartlara uygun nitelikte, evrensel düşünce ve değerlere sahip üstün nitelikli “Diyetisyen” yetiştirmek, bilime dayalı, uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunmak ve toplumun sağlık politikalarının belirlenmesine yön vermektir.

Beslenme biliminin temel ilkeleriyle her yaş ve durumdaki bireylerin beslenme planlarını düzenleyen diyetisyenler; verdikleri beslenme eğitimleri ve danışmanlıkları ile bireylerin ve toplumun yaşam kalitesini artırmayı, kronik hastalık oranını azaltmayı ve sağlık harcamalarını azaltmayı amaçlamaktadırlar.

Diyetisyenler; toplum sağlığı merkezleri, sağlıklı yaşam merkezleri, poliklinikler, hastaneler gibi sağlık hizmeti veren kurumlar, toplu beslenme yapılan bütün kurumlar, yiyecek-içecek, gıda takviyesi ve medikal beslenme ürün şirketleri, kendi beslenme danışma merkezleri gibi birçok kurumda çalışma olanağına sahiptirler.

Bölümümüz öğrencileri yoğun ders programları kapsamında projeler ve ödevler yaparak, makaleler yazarak ve münazara tartışmalarında teorik bilgilerini geliştirmenin yanı sıra donanımlı araştırma laboratuvarlarında ve yoğun staj programları sayesinde öğrendikleri bilgileri uygulama şansı da bulmaktadırlar.

Hedefimiz, bölümümüzde yüksek kaliteli ve donanımlı diyetisyenler yetiştirerek gerek toplumsal gerekse küresel sağlığı arttırmaktır.

Siz değerli öğrencilerimize, eğitim öğretim sürecinizde ve sonrasında meslek hayatınız boyunca sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum.

Prof. Dr. F. Bike KOCAOĞLU

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı