18 NİSAN ‘ULUSLARARASI ANITLAR VE SİTLER GÜNÜ’ KUTLANDI

Tüm dünyada her sene ICOMOS tarafından belirlenen temaya uygun etkinlikler ile kutlanan 18 Nisan - Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü bu yıl ‘Nesiller Boyu Kültürel Miras’ temalı etkinlikler ile Antalya Bilim Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi tarafından Harvard Kids Eğitim Merkezi ve Antalya Arkeoloji Müzesi işbirliği ile Antalya Müzesi’nde kutlandı. 

Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde görev yapmakta olan ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Üyesi Dr. Öğretim Üyesi A. Esin Kuleli koordinatörlüğünde, kültürel miras bilincinin geliştirilmesi amacıyla yapılan etkinliğe Dr. Öğretim Üyesi Hülya Aybek, Arş. Gör. Esin Bölükbaş Dayı, Arş. Gör. Nilay Başar, Arş. Gör. Selin Akdeğirmen, Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Ayşe Nur Güngördü, Ayşe Tuğçen Türkmen, Deniz Özölmez, Eda Pelin Güllü, Hasibe Nur Duvar, Müge Develier, Nurdeniz Ceylan, Rabia Hatipoğlu, Sümeyra Çaksen ve Taha Şimşek ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Mensan Charles Le Bon Kueviakoe katkıda bulundu.

Dr. Öğr. Ü. A. Esin Kuleli’nin konferansıyla başlayan etkinlik, Müze Müdürlüğü görevlisi Arkeolog Fatmanur Konukman eşliğinde müzenin gezilmesi ile devam etti. Harvard Kids Eğitim Merkezi öğrencilerinin katılımı sonrasında, öğrencilerimiz Antalya’nın önemli tarihi yapıları hakkında yazdıkları öyküleri çocuklara görsel sunum eşliğinde aktardı. Anlatılan öyküler ile ilgili anaokulu öğrencileri tarafından resimlerin yapılmasıyla devam eden etkinlik, müze bahçesindeki amfi tiyatroda öğrencilerimizin yazıp bestelediği şarkının söylenmesi ve mini bir konserle tamamlandı. 

Mimarlık Bölümü öğrencileri Rabia Hatipoğlu ve Taha Şimşek’in hazırlamış olduğu ‘Kaleiçi’nde Bir Gün’ adlı şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz: