Bilgisayar Programcılığı’ nın amacı, güncel yazılım dillerini kullanarak yazılım geliştirme konusunda uzmanlaşan programcılar ile işletmelerin bilgisayar sistemlerinin kurulumu ve sürekliliğinin sağlanmasında teknik destek elemanı olarak çalışabilecek teknikerler yetiştirmektir.

Bilgi ekonomisine geçişle birlikte bilgisayar alanında çeşitli kariyer geliştirme olanakları ortaya çıkmıştır. Ülkemizdeki bütün sektörlerde bilgi işlem elemanı talebi yüksektir ve giderek artmaktadır. Bilgisayar teknolojilerindeki hızlı gelişme, sektörde çalışanların ve sektöre yeni girecek olanların, bu yeni gelişmeler ve teknolojiler konusunda sürekli olarak geliştirilmesini gerekli kılmaktadır.

Antalya Bilim Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Bilgisayar Programcılığı Programı, bilgisayarla ilgili genel bilgiler yanında sistem, yazılım geliştirme ve donanım gibi alanlarda beceri kazandırmak, her geçen gün önem kazanan bilgisayar teknolojisi eğitimini öğrencilerimize en doğru şekilde öğretmek, detaylı uygulamalarıyla sunmak ve bu şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli, teknolojiyi bilen, bildiğini üretime katabilen öğrenciler yetişmek hedefleri ile düzenlenmiştir. Mezunlar; tüm sektörlerde, çeşitli ölçekli kuruluşlarda Bilgisayar Programcısı, Sistem Destek Elemanı, Yazılım Destek Elemanı, Bilgisayar Eğitmeni, Yazılım Uzmanı, Uygulama Programcısı, Ağ Sorumlusu, Analist Programcı, Web Tasarımcısı, İnternet Programcısı gibi bir çok pozisyonda iş imkanı bulabilmektedirler.

Mezun olan öğrencilerin çalışma alanları:

Sanayi Kuruluşları
Medya Kuruluşları Donanım
Yazılım ve Hizmet Üreten ve Geliştiren Firmalar
Veritabanı Sistemleri Geliştiren Firmalar
Yazılım Geliştiren Firmalar
İnternet Çözümleri Geliştiren Firmalar
Bilgisayar Destekli Endüstriyel Tasarım Firmaları
Şirketlerin ve Kamu Kurumlarının Bilgi İşlem Birimleri
Lojistik

Firmaları Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş yapabilecekleri Lisans programları:

Bilgisayar Bilimleri
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Bilgisayar-Enformatik
Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
Endüstri Mühendisliği
Enformasyon Teknolojileri
Fizik
İstatistik
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
Kontrol Mühendisliği
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
Matematik-Bilgisayar
Meteoroloji Mühendisliği
Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar
Yazılım Mühendisliği