TURİZM FAKÜLTESİ

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

1- İş olanakları nelerdir?

Rixos otelleri başta olmak üzere birçok konaklama işletmesinde iş bulma imkânına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra havayolu işletmeleri, tur operatörleri, seyahat acenteleri, yiyecek-içecek işletmeleri, ilgili bakanlığa bağlı pozisyonlar, marina işletmeleri ve üniversitelerde akademisyenlik gibi birçok iş kolu mevcuttur. Bu çerçevede; Türkiye turizmi gelişmekte ve her yıl binlerce yeni iş imkânı doğmaktadır.

2- Turizm Fakültesine giriş için yabancı dil şart mı?

Üniversitemiz İngilizce eğitim yapmaktadır. İngilizce bilmeyen öğrencilerimiz 1 yıl hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamaları halinde 4 yıllık eğitimlerine İngilizce olarak devam ederler.

3- İkinci bir yabancı dil öğrenme imkânım var mı?

Fakültemizin önemle üzerinde durduğu konuların başında yabancı dil gelmektedir. Eğitim programımızda ikinci yabancı dil dersi mevcut olup; Rusça, Almanca, İspanyolca, Çince, Türk İşaret Dili gibi dersler seçenekler arasında sunulmaktadır. Öğrencilerimizin mezun olurken anadillerinin yanında iyi derecede İngilizce ve ikinci bir yabancı dil eğitimi alarak mezun olmaları hedeflerimiz arasındadır.

- Turizm Fakültesinden mezun olan bir kişi iş hayatında nasıl yükselir?

Profesyonel iş yaşamı her işletme türünde olduğu gibi turizm sektörü bünyesinde bulunan iş kollarında da meşakkatli ve uzun bir yoldur. Fakat iş disiplinine sahip, işini seven ve saygı duyan, dürüst ve çalışkan herkes mutlaka bunun karşılığını alacaktır. İş imkânlarını ve fırsatlarını iyi değerlendirmek, kendini geliştirmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli çalışmaları yaparak azim ve sabır göstermek başarıyı getirecektir. Otellerde başlangıç pozisyonları, birim şefliği, müdür yardımcılığı, birim müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı ve genel müdür pozisyonları mevcuttur. Her otelin uzmanlaşabileceğiniz çok çeşitli birimleri vardır. Yiyecek İçecek, ön büro, kat hizmetleri, satış ve pazarlama, insan kaynakları, muhasebe gibi alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Ama otelcilik bir bütün olduğu için bütün alanlarda bilgi sahibi olunması başarı için anahtardır.

Üniversitemizi ve Fakültemizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğimiz, sizlerin sektörle entegre 4 yıllık eğitime sahip olmanızdır.  Bununla beraber, 4. sınıfın son yarıyılında “Gölge Yönetici” programı ile bir yöneticinin yanında haftanın üç günü çalışma imkânı elde ederek, liderlik yetkinliklerinizi geliştirebilirsiniz. Bu size mezun olmadan önce sektörde tecrübe kazanmanıza ve mezun olurken çok bilgili ve tecrübeli bir birey olarak mezun olmanıza yardımcı olacaktır. İki yaz döneminde yapılan mecburi mesleki eğitimlerde giriş pozisyonlarında çalışmaya ve alanı tanımaya fırsat tanıyacaktır. Başlayacağınız pozisyon sizin yeteneklerinize, bilginize ve tecrübenize göre çeşitlilik gösterebilir.

5- Gölge Yönetici uygulaması nedir?

Turizm fakültesi öğrencilerinin aldıkları eğitim ve staj dönemlerinde edindikleri beceri ve deneyimleri birleştirdiğimiz “management shadowing” (gölge yönetici) programına katılmaya hak kazanan öğrenciler 4. sınıfın bahar döneminde haftanın 3 günü kampüse gelerek eğitimlerine devam ederken haftanın 3 günü turizm sektöründe bir yöneticinin gölgesi olarak çalışmakta, staj dönemlerinde edindiği operasyonel deneyimlerin üzerine yönetimsel deneyimler ekleyerek mezuniyet sonrası kariyer planlarını yapmaktadırlar.

Bu program sayesinde öğrencilerimiz okulda öğrendikleri teorik bilgiler ile staj dönemlerinde edindikleri tecrübeleri, yöneticinin bakış açısından değerlendirme ve karar verme süreçlerinde deneyim kazanmaktadırlar. Öğrencilerimizin taze fikirleri ile yöneticilerin deneyimlerinin harmanlandığı çalışma programında öğrencilerimiz yöneticiler ile birlikte iş görüşmelerine, toplantılara katılmakta, günlük iş akışına dahil olmaktadırlar.

Video eklenecektir Embbed link: <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/T5hEr-kppO4" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

6- Erasmus + nedir?

Erasmus+ Programı ülkemizde Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmektedir. Erasmus+ öğrencilere ve personele yurt dışında okumadan staja kadar çok geniş bir yelpazede fırsatlar sunar. Erasmus+ programı öğrencilerin yurt dışında başka bir kurumda 3- 12 ay süresince öğrenim yapmaları için onları hibelendirir ve alacakları kredilerin de okudukları üniversitede kabul edilmesini sağlar. Ayrıca öğrenciler 2-12 ay süresince yurt dışında staj yapma imkânına sahiptirler.

Fakültemizin Erasmus Programında işbirliği yaptığı ülkeler ve üniversiteler için tıklayınız: https://erasmus.antalya.edu.tr/en/agreements 

Erasmus+ ile ilgili diğer bilgiler için tıklayınız: https://erasmus.antalya.edu.tr/en