Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Abü'de

Antalya Bilim Üniversitesi alanında çok önemli bir ismi ağırladı. Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’yi üniversitede bir seminer verdi.

“Etiğe Yaklaşımlar ve Etik İlkeler Olarak İnsan Hakları” başlıklı konferans, Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Karşılaştırmalı Hukuk Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ortak projesi olarak ABÜ Döşemealtı Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlendi. Başta Hukuk Fakültesi öğrencileri olmak üzere tüm öğrenciler ve akademisyenler bu seminere yoğun ilgi gösterdi. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, yaptığı konuşmada etik kavramı, ahlak kelimesinin sadece norm sınıfında değerlendirilmesi gerektiği, meslek etiği ve evrensel etik konularında bilgi verdi. Etiğe yönelik yaklaşımları anlaşılması için öncelikle etik problemlerinin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mesleki Etik Problemleri

Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, mesleki etik problemleri öğrencilerle paylaştı. Kuçuradi “Bugün meslek etiğinin aradığı özel nitelik normlarıdır. Evrensel etik geliştirme girişimlerinin peşinde oldukları şey normlardır. Yani tüm dünya tarafından kabul edilecek olmasıdır” dedi. Etikle ilgili kitaplardaki en yaygın kabulun eski Yunan Etiği’ndeki Mutluluk Etiği olduğunu belirten Kuçuradi, ‘Meta Etiği’ kavramının detaylarını öğrenciler ile paylaştı. Etiğin normatif bir kavram olup olmadığını da tartışan Kuçuradi, felsefe tarihindeki ana kitaplarla detaylı okumalar yaptığında etik kavramıyla ilgili birçok yaklaşımın olduğunu gördüğünü ifade etti. Kuçuradi etiğe yönelik yaklaşımların üç başlık altında incelenmesinin akademik açıdan çok daha doğru ve uygun olacağını belirtti. Ötekileştirme konusunda yöneltilen bir soru üzerine Kuçuradi, bireyleri ötekileştirmeyi engellemek için öncelikle kendimizi bir öteki olarak görmememiz gerektiğini ifade etti. İnsanların değerler ile ilgili kavramları görmek için felsefe eğitimine tabi tutulması gerektiğini vurguladı. Kuçuradi, marifetin karşı olduğumuz insanın da haklarını koruyabilmek olduğu düşüncesinin hayat felsefemiz olması gerektiğini söyledi.