Üniversitemizin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencileri ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Reyhan ÖZİYCİ, “Duyusal Analiz” dersi kapsamında düzenlenen teknik gezi ile yiyecek tasarımlarında çok önemli olan tat etkileşimlerinin yeme algısı üzerine etkisini incelemek üzere Unilever-Food Solutions firmasını ziyaret ettiler. Bu ziyarette, Akdeniz Bölge Şefi Fatih ÇAKMAK tarafından hazırlanan farklı tekstürel ve tat özelliklerine sahip tatlı ve yemekler üzerinde duyusal tadımlar gerçekleştirildi.  

Tadımlarda birden fazla duyunun aynı anda uyarılmasını sağlayan tarifler arasında orijinal tarifinde olması gereken altın sarısı renk ve ekşiliği sağlamak için kullanılan pane harcı ile hazırlanmış “Tavuk Schnitzel”in yağlılık hissini azaltmak için ekşi soslu yeşillik; çıtır pane harcı ile kızartılmış baharatsı “Çıtır Kaplamalı Tavuk” ve tat zenginliği için eşlikçisi Peri Peri ve Tatlı Acı soslar ile tavuk bulyon ile umami tadı zenginleştirilmiş Dem-Glace sos ve orman meyveleri eşliğinde “Dana Bonfile” ile  arasında tatlı ve acı tatlar ile çıtırlılık yapısına eşlik eden damak tazeleyici vanilya lezzetine sahip “Çikolatalı Crumble ve Vanilyalı Mousse eşliğinde Cheddar Soslu Cheesecake” yer aldı.   

Farklı tekstürel yapıların ve tatların aynı anda etkileşimi ile yemek deneyiminin mükemmelleştirilebileceğini gözlemleyen öğrenciler aynı zamanda Unilever firması tarafından geliştirilen endüstriyel sosları ve hazır kaplama karışımlarını da gastronomik açıdan değerlendirdiler.