ABÜ Prof. Dr. Ersan ASLAN

Antalya Bilim Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan’ı ağırladı. Üniversitenin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte UAÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan ve OSB Başkanı Ali Bahar ve birçok sanayi kuruluşu katıldı.

Üniversiteler Bilim Yuvasıdır

Panelde ilk olarak UAÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek açılış konuşması gerçekleştirdi. Yüksek, üniversitelerin bilim yuvası olduğu ve gelişmek için bilime muhakkak ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yüksek “ Eskiden üniversitelerde sadece kariyer için yayınlar yapılıyordu. Ancak artık bunlar geçerli değil. Bizler artık üretmek için yayınlar yapılacak dönemdeyiz. Bilim, sanayi ve üniversite iş birliği içinde olduğumuzda doğru sonuçlara ulaşırız”  ifadelerini kullandı.

Üniversite Kamu ve Sanayi Birliği

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, üniversite kamu ve sanayi işbirliğinin kutsal üçgen olarak tanımadığını ve ortasında da refah toplum olduğunu söyledi. Üniversitelerin her zaman sanayi ile işbirliği yapmak zorunda olduğunu, ve işin içinde görüp uygulama yapan öğrenciler yetiştirilmesi gerektiğinden bahsetti. Sadece çay içme bahanesi bile olsa öğrencilerin hocaları ile şirketlere geziler yapması ve sanayi içerisinde ortamın görülmesi gerektiğinden bahsetti. Aslan, Kamu, üniversite ve sanayici üçgeninde kamu kuruluşlarının işleri en kolay hale getirmek için mutlaka üniversite ile işbirliği içinde bulunması gerektiğinden bahsetti.