Özgün ÜNVER
  • Araştırma Alanları

    Gastronomy and Culinary Arts

  • E-Posta Adresi

    ozgun.unver@antalya.edu.tr

  • Lisans

    Hacettepe Üniversitesi (İşletme) / Yeditepe Üniversitesi (Gastronomi ve Mutfak Sanatları)

Özgün ÜNVER

Eğitmen chef, yemek kültürü araştırmacısı ve gıda iletişimi uzmanı. Hacettepe Üniversitesi, Bussines Administration(İng.) ve Yeditepe Üniversitesi, Gastronomy & Culinary Arts (İng.) bölümünden mezun oldu. Avusturya Viyana Ziraat Üniversitesi, Oenology & Bağ Bilimi (Şarapçılık Ekonomisi) ve Viyana Üniversitesi, Bitki Bilimi Departmanlarında master programlarını tamamlamıştır.
Gıda ve yemek kültürü iletişimi konusunda uzmanlaşmış olan Tanıtım ve Danışmanlık ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan 
Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Platformu’nun resmi koordinatör chef’liğini pozisyonunda uluslararası organizsyonlarda Türkiye Mutfaklarının tanıtımlarını gerçekleştirmiştir.
 
 Supérieure de la Pâtisserie, Yssingeaux, Floransa APICIUS Internationall School of Hospitality,  Okan Üniverstesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim görevlisi pozisyonlarında görev almıştır. On yılı aşkın süredir, T.C. Dışişleri BakanlığıT.C. Kültür ve Turizm BakanlığıLes Chaine Des Rotisseurs üyesi olarak  Uluslararası Zeytin Konseyi ve Akdeniz Mutfakları Konservatuarı adına, Türk Mutfağını yurtdışında temsil etmekte ve tüm dünyada tanıtmaktadır. Ayrıca, yemek kültürü alanında çeşitli Avrupa Birliği projelerinde proje danışmanı ve uzman olarak görev yapmaktadır. Yemek ve yaşam kültürüne ilişkin yazıları başta Yemek ve Kültür, olmak üzere çeşitli dergilerde yer almakta, Yemek kültür rotaları üzerine hazırladığı dönemlik gastronomi ve bölgesel yerel yeme-içme  kültürü içerikli gezi programları düzenlemektedir.
 
Bir Denizin Çevresinden Benzer Sofralar (Tr. ve İng. edisyon) ve Laf Söyledi Balkabağı adında iki kitabının yanı sıra Osmanlı serisi Aile Aşçısı, 100 Türlü Sebze 100 Türlü Çorba 100 Yumurta Pişirme Usulleri, Ev Hanımlarına Mahsus Alafranga Pastacılık ve Kaz Dağları’ndan Bir Lezzet Öyküsü kitaplarına da yemek stilistliği yaparak ve kitap bölümlerinde yazılarıyla katkıda bulunmuştur.
Halen Antalya Bilim Üniversitesinde teorik ve uygulamalı eğitimler vermeye ve ayrıca ulusal ve uluslararası çeşitli restoran ve unlu mamüller ve fırın konseptlerinde kurulum ve menu danışmanlıklarına devam etmektedir.